Sivu 1/1

TH700 pykälät katos

Lähetetty: 19 Helmi 2012, 20:00
Kirjoittaja saimaanharju
Eli heppakärryä kiskoessa katos lootasta 3 ja 4 vaihe löytyy vaa vapaata...
eli D Ja ISO D:llä löytyy vaa kaks ekaa ja sit vapaata.
pakko 2 ja 1 toimii ja pakki.
Mikä avuksi näin ensimmäiseksi...

Re: TH700 pykälät katos

Lähetetty: 19 Helmi 2012, 20:15
Kirjoittaja Kylmä-Mika
Ei tuossa enää taida mikään auttaa muu kuin irti ja remonttiin, kokemusta on tuollaisesta tapahtumasta...

Eli kärynnyt öljyt ja sen jälkeen palanu pakat, tarkista haiseeko öljy palaneelle ja onko enää punaista vai ruskeaa

Re: TH700 pykälät katos

Lähetetty: 26 Helmi 2012, 14:21
Kirjoittaja jka_
Mulle kävi eilen ehtoolla samantyyppinen homma.

Eli peruskorjasin oman vanin laatikon itse kuukausi sitten, kun pakin pannat tuli poltettua loppuun. Ei kestäny heittää 90 vauhdista pakkia päälle. :lol:

Eli vaihdoin laatikkoon kaikki pannat, levyt, tiivisteet ja virimallin servon.

Laatikko pelas viikon päivät ihan täysin ja sillä ajoin aikas paljonki, eikä laatikko luistanut yhtään ja vaihto tosi nätisti. Nyt oli auto ajamatta viikon pihassa ja eilen sillä kun lähdin liikenteeseen niin ensinnä kesti pitkään että vaihto kakkoselle, täyty alkuun kaasulla kikkailla kakkonen pesään. Sitte alkoki tapahtuun ku piti kolmonen löytyä, elikkäs laatikko pudottaa ykköselle takasi ja pysyy sielä kunnes aikansa antaa mennä lappu lattiassa (rukoillen siinä samalla että 500tkm pehmitetty kampura kestää) niin heittää kolmosen päälle, mut pudottaa heti takas ykköselle ku hiukanki höllää kaasua.

Teki myös ihme tempun, ku ajattelin kiukuspäissäni antaa vähä runtua koko paskalle, ja heitin kuudes kympis pakkokakkoselta ykköselle, niin heitti pakkoykkösellä kolmosen päälle, ja se pysy päällä. uudestaan ei tätä tehny.

Pieni palaneen haju on öljyyn tullu, mut epäilen et johtuu tosta, ku on aika repimällä heitelly tota ykköstä tos runnoes, et en usko et luistaa, ku pykälät kyl pitää ku saa ne vaan päälle.

Entä voisko olla mahollista et johtuu liiasta öljystä, ku on lämpösenä sentin yli yläviivan?

Ja autohan on ihan perus -91 g20 vani 6,2d koneella ja TH700 laatikolla

Re: TH700 pykälät katos

Lähetetty: 26 Helmi 2012, 18:25
Kirjoittaja BUMBA
TH700 on pirun tarkka öljystä(dextronIII) ja sen määrästä,samoin TV vaijerin säädöt kannattaa näköjään laittaa paikalleen mutta äkkiä öljyt tai sen määrä kuntoon mieluimmin pikkasen alle kuin yhtään yli merkin :!:

Re: TH700 pykälät katos

Lähetetty: 26 Helmi 2012, 21:43
Kirjoittaja jka_
Joo, suunnitelma olis nyt se että huomenna otan öljypohjan auki, vaihdan suodattimen ja öljyt ja sit koitan vielä et mitä tapahtuu.

Re: TH700 pykälät katos

Lähetetty: 15 Maalis 2012, 11:31
Kirjoittaja jka_
Noniin, eli sama ongelma on edelleen olemassa. Eli pudottaa kakkosen jälkeen ykköselle takasi. Venttiilipöytä avattu ja putsailtu kertaalleen ja öljyt ja suodatin vaihdettu. Ja en ollu ihan varma menikö sen jälkeen kolmonen kerran päälle, ei nopeusmittari pelannu sillon, niin ei varmaa. Mutta nyt taas sama vika päällä.

Miten jos pannat on niin palaneet, niin voisko tehdä noin et pudottaa ykköselle vai luistaako vaan, ku se on varma et menee ykköselle? Samat huiput ku pakkoykköselläkin.

Osaako kukaan sanoo millä kohtaa tai missä venttiiilissä vois olla vikaa, kun vaihtoajankohta on kyllä tismalleen oikea?

Meinaa mennä hermo, ku sain vanin taas muuten niin hyvään kuosiin.

Re: TH700 pykälät katos

Lähetetty: 15 Maalis 2012, 16:06
Kirjoittaja uuno
Oletko kierros säätimen laatikon perästä putsannut :?:
On siellä pelti kuvun alla,peri laatikkoa on remontin jälkeen tehnyt samoja oireita ja jotain paskaa kanavista kulkeutunut sinne.Ei tarvi paljoa jumittaa niin on aivan sekasin koko kirstu.

Re: TH700 pykälät katos

Lähetetty: 16 Maalis 2012, 00:20
Kirjoittaja jka_
Täytyykin sit tarkistaa ja putsailla se seuraavaks, ku ei iso homma ole. Kiitän vinkistä.

Re: TH700 pykälät katos

Lähetetty: 19 Maalis 2012, 00:16
Kirjoittaja jka_
Noniin, sain tänään availtua ja putsailtua ton kierrossäätimen, ja sieltä ei vikaa löytynyt. Oli kohtuu puhdas ja herkkäliikkeinen, mut putsasin kunnolla kuitenkin, eikä mitään muutosta mihinkään.

Mitä seuraavaks? Laatikkoa ei huvittaisi vielä lattialle ottaa.

Miten se tosiaan ilmenee jos pakat ihan loppuun palaneet, niin luistaako vaan vai meneekö ykkösen pakalle kans öljynpaine sillon, ku ykkönen kerran päälle menee?

Tuntuu vähän ihme hommalta.

Re: TH700 pykälät katos

Lähetetty: 08 Heinä 2012, 17:42
Kirjoittaja ture_
joo-o itel tuli ihan sama vika kuukauden jälkee rempasta jossa vaihettii levyt, panta ja pumpun osat uusiin... eli nyt tiputtaa ajaessa kakkosen jälkee ykköselle, osaako kukaan sanoa mikä siin vois mättää? Öljyä oli liikaa, mut ei auttanu vaikka vähenti normaaliin tasoon.

Re: TH700 pykälät katos

Lähetetty: 14 Heinä 2012, 23:21
Kirjoittaja uspin
tänään tuo perkeleen puuliiteri hukkas kakkosen ... eli hienosti lätee 1 liikkeelll .... jossain 40km/h korvilla rykäsee 3 ... jos laittaa pakko kakkosen niin ei tuu toista vaihdetta ... öljyt oli vähissä -> lisättiin ... ei löydy kakkosta ... et samassa ojassa ollaan ... vanhat ja viisaat kertokoon ...

Re: TH700 pykälät katos

Lähetetty: 12 Syys 2012, 17:07
Kirjoittaja Ari
Silveradossa TH700 oli sama ongelma, 3. ja 4. ei löytyny ollenkaan ja vaihto takas ykkoselle kolmosen vaihtopaikassa. Pakko 2. pysty ajeleen. Vika oli 3. ja 4. pakan kärähtäminen, öljy oli kuitenkin suht hyvän näköstä eikä haissu. Nyt toimii taas, kun unelma pakkojen vaihdon jälkeen. Ei tosin hirveesti ajettu remontin jälkeen.

Re: TH700 pykälät katos

Lähetetty: 18 Helmi 2013, 21:43
Kirjoittaja ChevyOne
Kun TH-700 askeja alettiin tekemään, ei Dexron III öljyä ole ollut olemassakaan. Eli Dexron II oli tuolloin ja suosittelen sitä edelleenkin noihin käytettäväksi.

Re: TH700 pykälät katos

Lähetetty: 18 Helmi 2013, 22:13
Kirjoittaja BUMBA
ChevyOne kirjoitti:Kun TH-700 askeja alettiin tekemään, ei Dexron III öljyä ole ollut olemassakaan. Eli Dexron II oli tuolloin ja suosittelen sitä edelleenkin noihin käytettäväksi.
On vaan sisuskalut muuttuneet pikkasen siitä ajasta,eli suositellaan dextron lll.sta sen takia,mutta nääkin on ikuisia vääntöjä siihen asti kunnes toisin todistetaan :wink:

Re: TH700 pykälät katos

Lähetetty: 19 Helmi 2013, 10:16
Kirjoittaja Fuller
GM Dexron III suoritustason automaattivaihteistoöljy on täysin vaihtokelpoinen kaikkien aiempien Dexron-vaatimustasojen kanssa taaksepäin, aina vuoteen 1949 asti. Mutta tämä koskee vain GM:n vaihteistoja. Olen esimerkiksi törmännyt invamopon Saxomatic-automaatissa luonnonkorkkisiin kitkalevyihin ja ne eivät taatusti kestä synteettistä öljyä. Myöskään ei voi täysin varmasti tietää erilaisten työkoneiden laatikoiden kitkamateriaaleja ja sitä, kestävätkö ne jotain muuta kuin suositeltua laatua. Samoin on tiivisteiden ja stefojen kanssa. Siksi epäselvissä tapauksissa on pysyttävä suositusten mukaisessa öljyssä tai pyydettävä laitevalmistajan tai öljy-yhtiön konsultaatiota.
Dexron III:n kitkaominaisuudet on tismalleen samat kuin Dexron II-D:n, ainoa ero on kylmäominaisuuksissa, Dexron III on juoksevampaa kylmänä.
Tämä edelläkerrottu on nimenomaan faktaa, koska Millers Oils-tuotteiden myyntiedustajana nämä asiat on pakko hanskata.
Laitan tähän tuotteiden tekniset tiedot, ne eivät kerro kaikkea, mutta etenkin kylmäominaisuuksien ero on selkeä. Tuo Brookfield-viskositeetti kertoo sen.

MILLERMATIC DM, suoritustaso mm. GM Dexron III

Ominaispaino @ 15°C 0.862
Kinemaattinen viskositeetti @ 100°C, 7.5 cSt
Kinemaattinen viskositeetti @ 40°C, 35.5 cSt
Viskositeetti-indeksi 186
Jähmepiste °C -51
Leimahduspiste °C 185
Brookfield viskositeetti @ -40 °C, m Pas 19000

MILLERMATIC UN, suoritustaso mm. GM Dexron II

Ominaispaino @ 15°C 0.866
Kinemaattinen viskositeetti @ 100°C, 7.5 cSt
Kinemaattinen viskositeetti @ 40°C, 38.9 cSt
Viskositeetti-indeksi 164
Jähmepiste °C -42
Leimahduspiste °C 210
Brookfield viskositeetti @ -40 °C, m Pas 34000