Sivu 1/1

TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 24 Tammi 2013, 12:21
Kirjoittaja P_J_P
En ole vielä TPS-anturia mittaillut,kun epäilen sitä. Laatikko vaihtaa nätisti mutta lukko ei meinaa mennä päälle ja jos sitten menee niin pienikin kosketus kaasuun tiputtaa sen pois.. Toinen mitä mietin on se kun auto tuntuu käyvän tyhjäkäyntiä melko kovaa voisko olla että autossa on koko ajan "kylmäkäynnistys" päällä, mites sen vois todentaa? Nappaamalla piuhat irti kylmäkäynti solenoideilta?

Re: TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 25 Tammi 2013, 07:54
Kirjoittaja Rahkola
Mulla ainaki toi tps vaikutti tyhjäkäyntiin ja turbiinilukkoon tos bensa vanis.

Re: TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 25 Tammi 2013, 23:49
Kirjoittaja P_J_P
Jaahas...löytyhän tähänkin selityksiä. Error codes: 15, 21, 32, 33 Eli kyllähän se TPS-anturi siellä oireili, tuli ulos kaasu kiinni sama jännite mikä meni referenssinä :shock:

Johtuukohan toi MAP -koodi siitä että TPS on vialla ja tyhjäkäynti sekoilee, vai mikäs ton nyt sit on aihettanut... Ja ilmeisesti pitäs vaihtaa lämpötila-anturikin, tosin se kyllä osaa mittaristolle kertoa lämmöt ihan oikein :?:


Mites muuten nyt uutta anturia odotellessa voiko ajella normaalisti? Mites sit käy jos ottaa anturin johdon kokonaan irti, kuinka auto käyttäytyy?

Re: TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 01 Helmi 2013, 10:16
Kirjoittaja P_J_P
Jaaha...hyviä ideoita kaivataan ja ihan oikeita neuvojakin :?

Nyt on TPS -anturi vaihdettu ja eilen tilanne oli se että vikakoodi poistui, mutta ekalla koeajolla ei lukko edelleenkään pelannut :( No testasin sitten laatikkoa niin että otin kokonaan piuhan irti laatikolta ja kas lukko toimi D:llä n. 60km/h nopeudessa, mutta ei OD:llä. Kiroilin että ei tästä mitään tuu ja nukkumaankin piti lähteä, niin löin piuhan takaisin kiinni ja ohoh, yhtäkkiä lukko toimi niinkuin pitääkin 8) Mutta ei se enää tänä aamuna töihin tullessa pelannut.... :evil: Eli mitäs seuraavaksi... Vaikuttaako MAP -koodi 33 mahdollisesti tähän?

Mites onko ideoita siihen miks tyhjäkäynti on todella kovalla ja säätöruuvista veivailu ei auta mitään!? Ja Fast Idle Solenoid ei ainakaan ole jumissa. Kaasuvaijeri ja vivustokin näyttäis olevan alkuperäinen...

Re: TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 03 Helmi 2013, 20:36
Kirjoittaja P_J_P
Hohhoi...tässä kun olen nyt yrittänyt haarukoida vikaa, niin alan kallistumaan netistä löytämääni selitykseen moottorin kierrosnopusanturista.

Lukko tuntuu kylmänä pelaavan, mutta kun kone lämpenee se katoaa. Eli A - F mittauksella ensin toimii hienosti eli kun lukko kytkeytyy tippuu jännite pois ja kun lukko lähtee pois +12V. Kokeiltu jarrulla ja kaasuttelemalla...eli lukko toimii kylmänä täysin oikein, mutta sitten yhtäkkiä toiminta vaan loppuu... :x

Olen yrittänyt googlailla tota moottorin pyörimisnopeusanturia, mutta eihän sitä mistään tunnu löytyvän.. Onko hyviä ehdotuksia miustä kysellä ja mikä on hinta?

Re: TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 04 Helmi 2013, 08:52
Kirjoittaja P_J_P
Jaaha...nyt töihin ajellessa lukko päätti toimia sitten satunnaisesti myös kone lämpimänä :?: :!: :?: Ilman että kaasun asento muuttui tai muutenkaan kuormitus laatikolle ei muuttunut...

Eikös se nyt ole niin että A - F -mittauksella saadaan nimenomaan tieto siitä mitä ECU/ECM laatikolle käskee? Mistä mä ihan oikeesti läen hakemaan tota vikaa? :roll:

Re: TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 04 Helmi 2013, 09:07
Kirjoittaja BUMBA
tyhmä kysymys=bensa vai diesel :oops:

Re: TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 04 Helmi 2013, 09:20
Kirjoittaja P_J_P
Dieseli :oops:

Muuten, ostinkohan mä sulta aikanaan sen diselöidyn pätkä-vanin? :? Sille kävi vähän huonosti...

Re: TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 04 Helmi 2013, 12:12
Kirjoittaja BUMBA
P_J_P kirjoitti:Dieseli :oops:

Muuten, ostinkohan mä sulta aikanaan sen diselöidyn pätkä-vanin? :? Sille kävi vähän huonosti...
Voi olla,sininen komia....mitä sille on käyny?

Re: TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 04 Helmi 2013, 12:31
Kirjoittaja P_J_P
Sama pirssi...ensin mun piti vaihtaa siihen kokonaan uus kone, meni kampiakseli :( Sitten ehin ajella sillä reilun kymppitonnin kun joku päätti lainata sitä ilman lupaa, ajo ojaan ja se paloi.. Nyt tässä yritän pajoitella tätä nykyistä toimintakuntoon..

Re: TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 04 Helmi 2013, 14:02
Kirjoittaja BUMBA
P_J_P kirjoitti:Sama pirssi...ensin mun piti vaihtaa siihen kokonaan uus kone, meni kampiakseli :( Sitten ehin ajella sillä reilun kymppitonnin kun joku päätti lainata sitä ilman lupaa, ajo ojaan ja se paloi.. Nyt tässä yritän pajoitella tätä nykyistä toimintakuntoon..
jos sulla on numero tallessa niin soita.....ehtihän se olla sulla jo monta vuotta ennen kun hajos,sä oot antanu sille liikaa kenkää :wink: mutta toi loppu on harmi,ei olis suonu sille moista loppua :twisted: sun autossa siis nykyisessä on TV vaijeri vaihtoa vaille,ja jos anturi rikki niitä saa loimaalta....mutta vaihtasin vaijerin ensin :wink:

Re: TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 04 Helmi 2013, 14:27
Kirjoittaja P_J_P
Mähän ajelen niin maltilla... :wink: Yli neljä vuotta se oli mulla.. Siellä oli alakerrasta laakeripukki pettänyt, joka sit aiheutti kampiakselin katkeemisen, onneks 800m kotoa (just kun oli tultu edellisenä yönä pitkältä reissulta)

Meinaatko että olis vaijeri vika...kun säätö on kohillaan ja vaihtaa hienosti, ainoostaan lukko uupuu. Mun tulkinnan mukaan se ECU/ECM ohjaus tökkii...

Re: TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 04 Helmi 2013, 19:41
Kirjoittaja BUMBA
P_J_P kirjoitti:Mähän ajelen niin maltilla... :wink: Yli neljä vuotta se oli mulla.. Siellä oli alakerrasta laakeripukki pettänyt, joka sit aiheutti kampiakselin katkeemisen, onneks 800m kotoa (just kun oli tultu edellisenä yönä pitkältä reissulta)

Meinaatko että olis vaijeri vika...kun säätö on kohillaan ja vaihtaa hienosti, ainoostaan lukko uupuu. Mun tulkinnan mukaan se ECU/ECM ohjaus tökkii...
tutkit liikaa tietokoneita,ne on patarautaa ja sillä selvä.....vaijeri on siitä pirullinen että sen toimintaa ei voi 100% taata ennen kun itse vaihtaa uuden,sillä se voi tuntua kevyeltä ja toimivalta mutta yksi säije poikki sisällä niin jo tökkii :wink: ja vasta sen jälkeen jos ei pelitä niin ecun kimppuun,tulee halvemmaks jos sattuu selviimään vaijerilla......tää nyt vaan on mun mielipide,saat toki tehdä mitä haluat,mutta neuvoin kun kysyit......olisit tullu ostaan ehjän vanin täältä ei tarviis leikkiä! :lol:

Re: TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 04 Helmi 2013, 19:44
Kirjoittaja BUMBA
BUMBA kirjoitti:tyhmä kysymys=bensa vai diesel :oops:
ja minkä vuotinen???

Re: TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 04 Helmi 2013, 20:26
Kirjoittaja P_J_P
Patarautaahan ne..ja kun siinä edellisessä ei ollu mitään tietokoneita ja lukko toimi katkaisijalla 8) Tää on paljon teknisempi laite. Vuosimalli on 1990.

Se vaijeri ei vaan selittäis sitä että toimii kylmänä OK, mut lämpimänä ei.. olettais et silloin tökkis koko ajan :roll:

Re: TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 04 Helmi 2013, 21:41
Kirjoittaja BUMBA
P_J_P kirjoitti:Patarautaahan ne..ja kun siinä edellisessä ei ollu mitään tietokoneita ja lukko toimi katkaisijalla 8) Tää on paljon teknisempi laite. Vuosimalli on 1990.

Se vaijeri ei vaan selittäis sitä että toimii kylmänä OK, mut lämpimänä ei.. olettais et silloin tökkis koko ajan :roll:
Ei välttämättä,mutta teet niin kun haluat.....jospa vaijeri liikkuu kuoressa hyvin kun kylmä ja kun lämpenee kuori niin rupee ahdistaa kun siellä kuitenkin rasvaa ja paskaa sisällä :?:

Re: TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 11 Helmi 2013, 17:01
Kirjoittaja P_J_P
Ei oo vaijerivika...on vaihdettu ei vaikutusta :(

Nyt on kaikki vikaa ilmoittavat osatkin vaihdettu, ei oo tietokoneen mukaan enää mitään vikaa...mut ei vaan toimi :x Lukko ei vaan mee päälle... Pitää vielä mittailla ihan tuolta laatikon liittimestä. Se mitä tässä vielä voi olla on se laatikon lämpöanturi..

Tyhjäkäynninkin sai toimimaan normaalisti kun otti liian kireyden pois cruisen vaijerista :shock: Ja fast idlekin toimii kun tunnistimen johdoissa on kuoret koko matkalla :lol:

Re: TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 11 Helmi 2013, 19:31
Kirjoittaja BUMBA
tee siihen sama kun oli "pikkusessa"laita katkasija :wink: entäs nopeusmittarin takaa se mokkula,oletko vaihtanu sen :?:

Re: TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 18 Helmi 2013, 21:58
Kirjoittaja ChevyOne
Cruisea varten.

Re: TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 19 Helmi 2013, 21:10
Kirjoittaja P_J_P
Jo on p***ele kun ei pelaa..kaikki piuhatkin on jo mitattu :x aldl-kaapelikin pitäs olla kohta hallussa, niin näkee sit mitä ECM näkee. Mulla on nyt veikkaus se että kierrosluku tai auton nopeus puuttuu lämpimänä, kun ei cruisekaan pelaa... Tälläsiä nää tietokoneet on :cry:

Re: TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 19 Helmi 2013, 21:40
Kirjoittaja BUMBA
P_J_P kirjoitti:Jo on p***ele kun ei pelaa..kaikki piuhatkin on jo mitattu :x aldl-kaapelikin pitäs olla kohta hallussa, niin näkee sit mitä ECM näkee. Mulla on nyt veikkaus se että kierrosluku tai auton nopeus puuttuu lämpimänä, kun ei cruisekaan pelaa... Tälläsiä nää tietokoneet on :cry:
Matka mittariston taakse alkaa pian :wink: :shock:

Re: TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 19 Helmi 2013, 21:49
Kirjoittaja P_J_P
Mittariston takana olen käynyt ja siellä vaihtanut valot :D Ei siellä muuta ole kun on sähköinen mittaristo..

Kojelaudan alta löytyy boxi poikineen, esim juuri se joka muuntaa nopeustiedon.. Edellisessä elämässä oli kosteus tehnyt siellä pahojaan, mutta päällisin puolin olen siellä kaikki katsellut, ei kosteutta, ei hapettumia, ei palaneita komponentteja :(

Re: TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 20 Helmi 2013, 09:09
Kirjoittaja BUMBA
Pahus kun ei ole kuvaa,niin neuvoisin mitä tutkit :oops:

Re: TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 21 Helmi 2013, 14:50
Kirjoittaja P_J_P

Re: TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 21 Helmi 2013, 16:49
Kirjoittaja BUMBA
P_J_P kirjoitti:Tätäkö meinaat: http://www.bigfloridacountry.com/blazer/drac1.JPG
Jos sulla on tuommonen sielä niin sitten sitä,mulla on ollu pikkasen eri näkönen(muistaakseni) se on ruuvattu siihen mittareiden väliin takapuolelle.... :shock: :oops: pahus kun ei ole yhtään mittaria kotona kattoisin siitä.....kait se toi on,mutta vaikuttaa ainakin gruiseen ja sitä kautta ylivaihteeseen,mites missä säädöissä sulla on gruisen vaijeri siitä kellolta vaijerin päähän oleva kejun pätkä :?:

Re: TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 01 Maalis 2013, 21:44
Kirjoittaja Alatoopi
Omassakaan ei lukko pelaa kun omasta mielestä satunnaisesti ja tämän ketjun lukeminen ei ainakaan helpota sitä vidudusta mikä on eessä kun rupeaa noita kaikkia mahollisia vikapaikkoja tutkimaan :|

Re: TH700 lukko ei pysy päällä..

Lähetetty: 14 Maalis 2013, 09:52
Kirjoittaja P_J_P
No niin...voitoon vaikeuksien kautta 8)

Kyllä se vaan niin oli että syyllinen löytyi siitä kierroslukuanturista/öljypumpun pyörittäjästä... Sen kun vaihtoi niin johan pelaa lukko kylmänä ja kuumana :lol: Vaati tosin ensin vähän kylmäspray testiä ettei tuu turhaan ostettua noinkin kallista osaa..