Sivu 1/1
Led valaistus
Lähetetty: 15 Syys 2013, 11:15
Kirjoittaja kallemura
Joo,meinasin ruveta autosähkömieheksi mutta piuhat meni solmuun jo heti alkuunsa,elikkäs olis tarkotus laittaa vanin sivuoven kynnykseen sisäpuolelle led valot niin että ne toimis ovivalokytkimestä ja manuaalisesti kojetauluun laitettavasta kytkimestä.Miten tämä hässäkkä pitää kytkeä että toimii?Jos joku virtuoosi viitsis piirtää vaikka kytkentäkaaviota niin selviäis vähemmillä palaneilla sulakkeilla

Re: Led valaistus
Lähetetty: 04 Marras 2013, 14:16
Kirjoittaja Eeska91
No minä nyt vähän mitä autosähköstä tiedän niin Ihan tavallisesti maa maahan ja virta sinne ovikytkimeen ja joko rosvolla tai kolvaamalla vedät johdon kojelaudan katkaisijalle ja toinen sitten ilmeisesti akulle. Noin minä näkisin asian
http://aijaa.com/Jahtv1
EDIT: Katkasija maapuolelle! Pahoittelut

Re: Led valaistus
Lähetetty: 04 Marras 2013, 15:07
Kirjoittaja Jartsa
Eikös nuo sisävalot saa kytkettyä päälle sieltä valokytkimestä?Eli vain piuha kiinni siihen ovikytkimeen.
Re: Led valaistus
Lähetetty: 06 Marras 2013, 23:25
Kirjoittaja vanimies
Ovikytkin kytkee/katkaisee madoitusta eli tarvitsee toki virran muualta.
Vanissa nuo sisävalot toimii vielä aika erikoisesti kun kiertää sen katkaisijan kautta.
Helpoin on haaroittaa jostain vanhasta sisävalosta.
Re: Led valaistus
Lähetetty: 07 Marras 2013, 08:06
Kirjoittaja Jartsa
Omassani oli siinä pilarissa missä on kytkin on myös virta siellä sisällä...en sitten tiedä onko tehty monilla eri sähköillä noita.
Re: Led valaistus
Lähetetty: 09 Marras 2013, 14:17
Kirjoittaja vanimies
On niissä eroja. Just laittelin valoja korotettuun versioon jossa erilaiset kytkennät ku matalassa saman ikäisessä. Tutkimalla asiat selviää. Yleismittari vaan kouraan ja hommiin.