Sivu 1/1

Ilmastoidun -96/97 Astro AWD lämppärin "vedenjakaja" ????

Lähetetty: 22 Syys 2013, 13:33
Kirjoittaja Toppolino
Tuommoinen otsikossa mainittu "maallikon" käsitys tuosta muovihäkkyrästä, johon liittyy kai kaikki lämppärinletkut, ja tietysti ilmastointi jotenkin ;) Anyway, tuollainen kuitenkin vuotaa vedet pihalle, ja kiinnostaisi mistä sellaisen saisi uuden, tai vanhaan tiivisteet jne.
Tai olisiko jossain saatavissa räjäytyskuva Astron tms. järjestelmistä, jotta osaisi tuollaisen oikealla nimikkeellä ja/tai numerolla tilata. Tuo häkkyrä sijaitsee siis edestä katsottuna n. metrin korkeudella ja 40 cm etäisyydellä keulasta vasemmalla puolella ja on kiinni "ilmastointilaitteen" telinessä.

Re: Ilmastoidun -96/97 Astro AWD lämppärin "vedenjakaja" ???

Lähetetty: 22 Syys 2013, 14:15
Kirjoittaja Panze
lämppärin hanaako tarkoitat?
Muovinen mihin tulee 2 ja lähtee 2 vesiletkua sekä yksi alipaineletku?
Itse ostin omaani viime vikolla uuden SouthWest Tradesta.

Re: Ilmastoidun -96/97 Astro AWD lämppärin "vedenjakaja" ???

Lähetetty: 22 Syys 2013, 16:02
Kirjoittaja Toppolino
"Nimike" vaikuttaisi "realistiselta, ainakin nuo mainitsemasi 2+2 letkua, ja tosiaan alipainekin siihen tulee. Toisaalta, minusta näytti kyllä että letkuhässäkkä olisi ollut laajempikin? Vaikuttaisiko esim. takalämmitin sitten siihen? No, joka tapauksessa, tuoltapohjalta lähden osaa jäljittämään - josko löytäisin, nyt tämä vuotava on nippusiteellä puristettu kokoon, jotta vuoto on mahdollisimman pientä. Oliko muuten tuo osa kallis??

Re: Ilmastoidun -96/97 Astro AWD lämppärin "vedenjakaja" ???

Lähetetty: 22 Syys 2013, 16:07
Kirjoittaja Panze
Ei ollut. Orkkisosana (AC Delco) tais maksaa jotain 60€ luokkaa.