Sivu 1/1

Aloittelevan vanistin tyhmiä kysymyksiä.

Lähetetty: 27 Touko 2014, 20:14
Kirjoittaja rouveri
Tuli tuossa pihaan ehkä jäädäkseen G30 van 6.5D vuosimalli 97. On vielä vanhalla kopalla oleva vani.

Sähköinen laatikko ainakin vaijerin perään tulee joku sähköboksi mikä on pellin alla Onko kyseessä siis 4l80 laatikko? öljypohja on matalannäköinen ja neliskanttinen laatikossa.

Sitten toinen kysymys Mielestäni tässä on vielä vanhanmallin ei sähköinen pumppu koska vaijerilla liikkuu Tosin on pumpussa muutama sähköjohto ilmeisesti sammutinsolenoidi ja sit joku musta mokkula kaasulinkun vastapuolella...

Sit kolmas kysymys.. Tartteeko laittaa sähköistä siirtopumppua tankin ja löpösuodattimen välille jos pelaa hienosti muuten kun jostain luin et helpottais pumpun elämää ja käyttöikää kovinkin paljon.. ja mihinkä tämä on helpoin laittaa..

Loota on vuosisitten rempattu vantaalla jossain alan liikkeessä siitä ei ollut puhetta mitä sille on tehty mutta turbiinikin näytti aika uuden karhealta ja öljyt oli terveenväriset laatikossa.. ja muutenkin vaihdot toimivat hienosti ylös että alas..

Tuosta laatikosta vielä että osaako joku laittaa vaikka linkkiä että minkäsuodattimen tilaan tuohon laatikkoon kun ajattelin vaihtaa kuitenkin uudet öljyt ja suodattimen..

Sit vielä jarrut pitää hyvin mutta poljin aika kovantuntuinen. ilmeisesti alipainepumppu tiensäpäässä? onko vaikea remontti ja missä sijaitsee?

Sori nyt näitä tyhmiä kysymyksiä ei oo ennen ollut jenkkiautoa mulla...

Re: Aloittelevan vanistin tyhmiä kysymyksiä.

Lähetetty: 30 Touko 2014, 19:10
Kirjoittaja BUMBA
Missäpäin asut?josko sillain sais parhaiten noista osista vinkattua :lol: eikä tyhmiä kysymyksiä ole,vain vastauksia :wink: en jaksa naputella kun olen niin laiska mutta jos "etsi"toiminta ei auta ja muut ei neuvo heitä yv.lä numero niin soitan....kun ei jaksa naputella :lol: -bumba-

Re: Aloittelevan vanistin tyhmiä kysymyksiä.

Lähetetty: 30 Touko 2014, 20:28
Kirjoittaja hilussi
Moro. Se boxi mihi tulee vaijeri ja jos jonkinlaista johtoa ja sijaitsee varmaa siinä pissapojan säiliön edessä...se on vakkarin boxi.
Lootana varmaan 4L80E. Ja jo tuolla tiedolla saat jenkki varaosa liikkeestä oikean suotimen. Dextron 3 öljyä tuo laatikko syö.
Se mokkula pumpun kylessä on varmaanki tps anturi, elä liikuttele jos kaikki toimii :lol:
Vanissa ei ole alipaine tehostetuttuja jarruja. Alipainetta tarvii ainoastaa lämppärin säätöhin että mistä puhaltaa ja vakkariin joski sulla ilmeisesti oli sähkönen (vakkareita sekä sähöllä että alipaineella toimivia)
Mutta jos alipainepumppu vikoaa niin eilettäin kirjotinki vastauksen mistä löytyy ja mite irtoaa.. eli tehostimen pumpun ja ilmastoinnin kompuran välistä löytyy ja on melko veemäine irrottaa...1 pultti sisäpuolelta kompuran alta ja 2 pulttia löytyy ku irrotat tehostimen pumpun letkujen varaan ja laitat käet "apulaitekehdon" väliin. Vaatii herkkätoimisen pikkuräikän ja muutaman erimittasen 10mm hylsyn ja askin chesterfieldiä :lol:

Re: Aloittelevan vanistin tyhmiä kysymyksiä.

Lähetetty: 30 Touko 2014, 20:30
Kirjoittaja hilussi
Ja mekaaninen pumppu toimii iha hyvi... tietty ilmaamiset on nätimpi hoitaa sähkösellä.

Re: Aloittelevan vanistin tyhmiä kysymyksiä.

Lähetetty: 31 Touko 2014, 23:40
Kirjoittaja rouveri
Kiitoksia nopeista vastauksista :) huomenna alkaisi moniurahihnan vaihto ja polttoainesuodattimen. Aivan jos se on vakkarin boksi niin se vaijeri mikä tulee laatikon kylkeen on ilmeisesti vaihteenvalitsimen vaijeri sitten oltava?

Re: Aloittelevan vanistin tyhmiä kysymyksiä.

Lähetetty: 01 Kesä 2014, 09:54
Kirjoittaja jari
rouveri kirjoitti:Kiitoksia nopeista vastauksista :) huomenna alkaisi moniurahihnan vaihto ja polttoainesuodattimen. Aivan jos se on vakkarin boksi niin se vaijeri mikä tulee laatikon kylkeen on ilmeisesti vaihteenvalitsimen vaijeri sitten oltava?
kicdaun-vaijeri joka hoitaa vaihdelaatikon toimintaa :wink: kyllä se vaihteen valitsin ihan toimii vivustolla :mrgreen:

Re: Aloittelevan vanistin tyhmiä kysymyksiä.

Lähetetty: 01 Kesä 2014, 11:21
Kirjoittaja rockraiteri
eikai 4l80e ole kiktaun vaijeria :shock: tai ei minun -96 ainaskaan ole vaan sen hoitaa joku käykänen boksi

Re: Aloittelevan vanistin tyhmiä kysymyksiä.

Lähetetty: 01 Kesä 2014, 12:12
Kirjoittaja hilussi
Joo kyllä se vaijeri on nime omaa vaihteen valitsimen vaijeri mikä käyttää sitä vivustoa... Kiktauni toimii sähöllä

Re: Aloittelevan vanistin tyhmiä kysymyksiä.

Lähetetty: 02 Kesä 2014, 00:37
Kirjoittaja rouveri
Kaikki aina manannu että jenkit on niin hankalia perushuoltaa.. Ikinä jenkkiä ollut vaihdoin moniuran, laatikkoöljyt ja suotimen ja polttoainesuodattimen aikaa meni ehkä 1.5tuntia hitaasti tehden ja kaverin kanssa jutellen.. vielä jos peräöljyt vaihtais.. Onkohan tässä lukkoa? että pitääkö ostaa lisäaineistettu öljy tonne perään..

ja joo 4l80e. sähkönen vakkari ja vaihteenvalitsin toimii vaijerilla :).... Piti tutkailla ja katsella mihin vaijerit menee kun auton alla rymysin.. huomenna rasvaisi vielä joka nipan prässillä niin josko sit ois huolettomia kilometrejä vanilla hetken..

Re: Aloittelevan vanistin tyhmiä kysymyksiä.

Lähetetty: 02 Kesä 2014, 11:16
Kirjoittaja hilussi
Lukko selviää rpo koodista hanskalokeron sisäpuolella olevasta tarrasta. " etsi" toiminnolla löydät tulkinta ohjeet... itte oon siinä uskossa että ei se lisäaine siellä haittaa vaikkakin http://www.teoriakoe.net/mainosjakonen/ ... kko#p13565 tossa viestiketjussa suositellaan että käkikellon kanssa ei lisäainetta käytettäisi. Mulöa on lisäaine ja lukko toimii hyvin.
rouveri kirjoitti:huomenna rasvaisi vielä joka nipan prässillä niin josko sit ois huolettomia kilometrejä vanilla hetken..
Niihän sie luulet :mrgreen: aina näissä jotain pientä on...nii pitkää asiat hyvin kun laatikon sähöt toimii / abs alkaa vikomaan...sillo ainaki itellä palaa hermot...mutta taas ku toimii ni autoa en vaihtas :lol:

Re: Aloittelevan vanistin tyhmiä kysymyksiä.

Lähetetty: 02 Kesä 2014, 17:29
Kirjoittaja rockraiteri
omaan ku vaihettiin poskilaakerit laiton vaan normi gl5 sisään, tuntu ainaski pitävän seuraavana talvena paremmin
lukko ainakin vaikutti palalukolta joka ei tarvi lisäainetta mutta kukin tekee niinkuin tykkää

Re: Aloittelevan vanistin tyhmiä kysymyksiä.

Lähetetty: 02 Kesä 2014, 17:35
Kirjoittaja rouveri
Joo vähän nappaa sillain päälle että olisi palalukko??? Täyttöropun löysin apparin puolelta siitä keskeltä perää missä pinjonin akseli kulkee.. Mutta missäs tyhjennysroppu? eikai näissä oo ns: ford transit perää että ei voi tiputtaa liemiä pois perästä:DD??

Re: Aloittelevan vanistin tyhmiä kysymyksiä.

Lähetetty: 02 Kesä 2014, 17:44
Kirjoittaja rockraiteri
roppua ei oo vaan kopasta pultteja auki, raottaa alareunasta ja antaa pikkuhiljaa välistä lorottaa

Re: Aloittelevan vanistin tyhmiä kysymyksiä.

Lähetetty: 06 Kesä 2014, 07:48
Kirjoittaja rouveri
Heitti laatikon vikatilaan kostean yön jälkeen kun töistä lähdin. Ses näytti vikakoodia 12 ja 58. Sammutin ja käynnistin uudestaan ja vika hävisi??? missä mahtaa olla kosketushäiriö? kuskin penkin alle katoin ja siellä ilmeisesti ohjainboksi laatikolle ei ollut missään kiinni koko boksi siellä lattiamaton päällä vain lojui.. Näytti aika uudenkarhealta ed om. sanoi että olisi vaihdettu laatikkoremontin yhteydessä..

Re: Aloittelevan vanistin tyhmiä kysymyksiä.

Lähetetty: 06 Kesä 2014, 12:29
Kirjoittaja hilussi
Issoin liitin laatikon kyljessä. Käytä irti, liuottimella puhistus, liitin kiinni. Ja ja suojaa vaikka jollaki vaseliinilla ettei vesi pääsw littimen alle. Yleinen vika..

Re: Aloittelevan vanistin tyhmiä kysymyksiä.

Lähetetty: 06 Kesä 2014, 16:08
Kirjoittaja rouveri
Pitääpä koittaa ährätä liitin irti ja putsata :). Kiitos nopeasta avusta..

Re: Aloittelevan vanistin tyhmiä kysymyksiä.

Lähetetty: 06 Kesä 2014, 16:15
Kirjoittaja hilussi
Ja saa soittaakki jos pikatilanne tulee. Numeronha laitoin yv:llä :wink:

Re: Aloittelevan vanistin tyhmiä kysymyksiä.

Lähetetty: 06 Kesä 2014, 17:11
Kirjoittaja rouveri
Joo hieno homma että löytyy tälläistä toverihenkeä vanistien keskuudesta 8) .
Vielä ei tarttenu soittaa avasin ison liittimen ja putsailin ja voitelin sen.
Samalla irroitin molemmat ne nopeusmittausanturit siitä laatikon ylhäältä ja putsasin nekin.
Kävin testilenkin heittää ja ai että kun vaihtaa hienosti Vani taas melkein puol heijarin lyö kun ei enää rytkäytä 1-2 vaihtoa :mrgreen:

Re: Aloittelevan vanistin tyhmiä kysymyksiä.

Lähetetty: 21 Marras 2014, 23:55
Kirjoittaja patteri
missä se isoliitin sijaitsee ?? itsellä -96 g30 ja nykäisee ja repäisee niin helvetisti välillä, ku vaihtaa ykköseltä kakkoselle , onko kellään tietoa missä vois olla vika :evil: . öljyt ja suodatin vaihdettu , mut ei paljon auttanut :twisted:

Re: Aloittelevan vanistin tyhmiä kysymyksiä.

Lähetetty: 22 Marras 2014, 10:46
Kirjoittaja BUMBA
patteri kirjoitti:missä se isoliitin sijaitsee ?? itsellä -96 g30 ja nykäisee ja repäisee niin helvetisti välillä, ku vaihtaa ykköseltä kakkoselle , onko kellään tietoa missä vois olla vika :evil: . öljyt ja suodatin vaihdettu , mut ei paljon auttanut :twisted:
tps anturi tullu tien päähän,jos ei sähköt ja säätäminen hallussa vie ammattilaiselle vaihettavaksi :wink:

Re: Aloittelevan vanistin tyhmiä kysymyksiä.

Lähetetty: 30 Marras 2014, 19:54
Kirjoittaja patteri
mistä kannattaa tilata toi tps-anturi ja minkähän hintainen se on.
rupeaa jo vituttamaan tuo vaihteitten repiminen :twisted:

Re: Aloittelevan vanistin tyhmiä kysymyksiä.

Lähetetty: 30 Marras 2014, 21:05
Kirjoittaja BUMBA
patteri kirjoitti:mistä kannattaa tilata toi tps-anturi ja minkähän hintainen se on.
rupeaa jo vituttamaan tuo vaihteitten repiminen :twisted:
us.parts esim....onko sulla jotain pajaa missä teetät sen vai teetkö itse,jos ite niin pyydä ne arvot samalla kun soitat ne saa kyllä itekin tehty,ei ydin fysiikkaa :wink:

Re: Aloittelevan vanistin tyhmiä kysymyksiä.

Lähetetty: 02 Joulu 2014, 07:06
Kirjoittaja patteri
joo torstaina viedä pajalle :roll:
jospa se sit rupeais toimimaan :twisted:

Re: Aloittelevan vanistin tyhmiä kysymyksiä.

Lähetetty: 02 Joulu 2014, 21:43
Kirjoittaja BUMBA
patteri kirjoitti:joo torstaina viedä pajalle :roll:
jospa se sit rupeais toimimaan :twisted:
rupee se :wink:

Re: Aloittelevan vanistin tyhmiä kysymyksiä.

Lähetetty: 11 Joulu 2014, 19:46
Kirjoittaja patteri
no nyt on TPS-anturi vaihdettu :P ja sehän rupesi perkeles toimimaan .. ei riemulla rajaa ku chevyllä ajaa , ainakin seuraavaan remonttiin asti :lol: