SaunaVan Savitaipaleen "riesana"

autoharrastukseen liittyvää
Ramsis
Viestit: 6
Liittynyt: 22 Huhti 2010, 16:34
Paikkakunta: Lappeenranta

SaunaVan Savitaipaleen "riesana"

Viesti Kirjoittaja Ramsis »

Lyhennelmä 16.11. Etelä-Saimaan jutusta:

SAUNA-AUTO SAANEE LÄHTÖPASSIT
Kivisillan kupeeseen keskelle mitä kauneinta kulttuurimaisemaa ilmestynyt pakettiauto ärsyttää Savitaipaleen Partakoskella. Saunakäyttöön otettu auto on kesästä lähtien pitänyt paikkaa kapealla kaistaleella maantien ja Saimaan välissä.
-Sain hankittua laituritontin hyvältä paikalta, ja auto on pysäköitynä omalle maalle, sauna-auton omistaja N.N. toteaa.
N.N:n omin käsin rakentama sauna-auto on tällä hetkellä seisontarekisterissä. Jos on tarpeen, auto lähtee omistajan mukaan jatkamaan matkaansa.
Pyörille saattaa olla käyttöä lähiaikoina, sillä Savitaipaleen kunnantalossa luetaan parhaillaan asiaan liittyviä lakipykäliä. Sauna-auton katsotaan rinnastuvan paikoilleen jätettyyn asuntovaunuun.
-Jos autosta olisi haittaa liikenteelle, tienpitäjän luulisi jo puuttuneen asiaan, kunnan rakennustarkastaja arvioi.
Vaikka sauna-auto olisi sinänsä sääntöjen mukainen ja omalla tontilla, jätevesihuollon puutteellisuus arveluttaa. Tämänhetkisten tietojen mukaan saunan jätevesille ei ole asianmukaista purkupaikkaa.
-Tämä ei saisi lupaa, vaikka olisi syvällä omalla tontilla, kunnan rakennustarkastaja epäilee.

Että tämmöistä toimintaa iloisessa Etelä-Karjalassa... Näin maalaisjärjellä ajatellen kun auto on ainoastaan liikennekäytöstä poistettu, se on rekisteröity pakettiautoksi ja aikamoisia mestareita ovat tuolla kunnassa, jos onnistuuvat muuttamaan sen asuntovaunuksi :shock:
Toinen varsin mielenkiintoinen pointti on tuo jätevesihuollon puuttuminen... kyllä sitä vanissa löylyt voi ottaa, mutta itse pulahtaisin pesulle ihan tuohon viereiseen Saimaaseen. Kyllähän vanit ovat tilavia, mutta että vielä pesulle pitäisi käydä... ei onnistuisi ainakaan saunaan mahtuvan neljän hengen voimin. Eli käytännössä tämä jätevesi, mitä autosta tulee, on kiukaalle heitetyn veden vesihöyryä :lol:
Mutta kai tähän on todettava, että kateus on kyllä kavalaa: kaverilla on sauna aivan rannan tuntumassa, laiturilta suora yhteys Saimaaseen ja vieläpä vene parkissa tuossa laiturissa. Kyllä siinä on kateudelle aihetta monella :lol: .