Sivu 1/1
Öljynpainemittari
Lähetetty: 09 Loka 2006, 17:43
Kirjoittaja Vanoman
Moro,
Tuoreena -88 G20:n omistajana kiinnostaisi vinkit öljypainemittarin toiminnasta, tämä minun mittarini tuntuu näyttävän aika lailla mitä sattuu. Koneessa taittaa kyllä olla jonkinlaiset paineet, kun toistaiseksi ainakaan ei ole haittannut menoa vaikka mittari välillä näyttää nollaa.

Kertokaapas joku aluksi vaikkapa, pitäisikö mittarin laskeutua näyttämään nollaa kun virrat kääntää pois, minulla se ei laske mihinkään viimeksi näytetystä arvosta? Vasta kun virrat kääntää päälle, se (joskus) asettuu nollan kohdalle ennenkuin kone käynnistyy. Onko vinkkejä siitä, miten voisi todentaa onko vika anturissa vai itse mittarissa, pystyisikö esim. yleismittarilla testaamaan jotain?
Lähetetty: 09 Loka 2006, 18:26
Kirjoittaja Rokrami
Taitaa se mullakin pudota nolliin vasta uudestaan virrat kytkettäessä. Jos vähänkin epäröit mittarin toimintaa niin kannattaa se anturi kyllä vaihtaa ekana, se maksaa siinä 30e:n paikkeilla ja on vielä suht helppo asentaa. Siinä vaiheessa kun koneessa ei enää ole öljynpaineita on 30 euroa TODELLA pikkuraha.
Lähetetty: 09 Loka 2006, 21:56
Kirjoittaja Micke
joo kannatta vaihtaa anturi mutta kato ennen kun menet ostamaan minkälaiset mittarilukemat sulla on niitä antureita löytyy ainakin kolme eri malli riippuen jos mittari näyttää Kpa, psi tai jotain muuta
Lähetetty: 27 Loka 2007, 21:30
Kirjoittaja Lötköttelijä
Missähän tämä anturi sijaitsee? Jossain vaiheessa tarvitsisi asentaa mittari ja olisi mukava tietää minne sitä kytkee.kyseessä on 6,2d 87.v vani.
Lähetetty: 28 Loka 2007, 17:48
Kirjoittaja jykä-68
kun otat konekopan pois niin anturi on heti vasemman puolen venttiilikopan vieressä
Lähetetty: 28 Loka 2007, 18:02
Kirjoittaja Lötköttelijä
Kiitos
Lähetetty: 07 Joulu 2007, 21:52
Kirjoittaja miekin
Mistähän ko. anturi löytyy -90 Dodge vanista 318 cid??
Itsellä kanssa aina välillä näyttää nollaa, vaikka kone käy ja toimii samalla lailla kuin ennenkin??
Lähetetty: 07 Joulu 2007, 23:04
Kirjoittaja dodge00
dodgessa anturi löytyy virranjakajan vierestä.
Lähetetty: 08 Joulu 2007, 01:12
Kirjoittaja miekin
Kiitän ja kumarran!!
