Sivu 1/1

vania hommailemassa (vani hommattu!!!)

Lähetetty: 07 Touko 2007, 22:17
Kirjoittaja Mäksä
Morjesta vaan foorumilaisille, tässä kahden farmari jenkin jälkeen olen katsomassa chevyn vania.

http://www.nettiauto.com/viewVehicle.php?id_car=1200242

tuota tarkalleen ottaen olen menossa lauantaina katsoman ja toivottavasti tarttuu mukaan.

mut ois pari kysymystä, kun on henkilöautoks rekisteröity niin saako tolla ajaa 80, 100, vai 120km/h rajoitusten niin salliessa? entä mikä tommosen oma/kokonaismassa about on?

sit toinen juttu et saako noiden kahden keskipenkin väliin tehdä pöydän johon sais kätevästi vaikka mukitelineet? takapenkeilel kuitenkin pääsee takaovista? turvavyöt vissiin on joka paikalla?

ja olen eri paikoista lukenut että maantiellä vanilla pääsee jopa 10-11l kulutuslukemiin, mutta kuinka paljon tuo korotus nostaa kulutusta kun sentään sut korkea on, entä kuinka paljon huojuvaisuutta tuo maantieajoon?

mutta toivottavasti tuo yksilö tarttuu matkaan lauantaina, ja pääsen jopa clubiin asti liittymään jossain vaiheessa :)

Lähetetty: 07 Touko 2007, 22:47
Kirjoittaja Juge
henkilöauto näytti olevan eli saa ajaa niin lujaa kun haluaa ja saa rakentaa sisälle melkeinpä mitä vaan,paino on jotain 2500kg luokkaa ja toi korotus vähä nostaa polttoainekuluja kun ajaa lujempaa
eikä se enempää huoju jos on jouset ja iskarit kunnossa

Lähetetty: 07 Touko 2007, 22:52
Kirjoittaja Mäksä
jeps, no ei kai siinä sit sen kummempia, joskus hiukan parempaa äänentoistoa, pöytä, minijääkaappi tms reissuja varten sisuksiin, ja päältäkin vois mahdollisesti remppailla ja maalauttaa yskväriseks ja karjapuskuri keulille :)

edit: kivenkovaa väittävät ircin ja stw clubin puolella et 100:sta sais vaan ajella

Lähetetty: 08 Touko 2007, 09:35
Kirjoittaja Harri
Sorry Sami mutta vyöt pitää olla vaikka olis selkäkin menosuuntaan, ainoastaan silloin ei tartte jos on sivuttain...älä kysy mitä järkeä mutta näin se vaan on. Sevverta jotkut katsurit katsoo että niissä sivuttain olevissakin penkeissä pitää olla jotain lentoradan hillitsintä ettei lennä ihan tuulilasille asti :wink:

Lähetetty: 08 Touko 2007, 19:47
Kirjoittaja Harri
No sulla on sitten tuoreempaa tietoa, mulle ne sanoivat tuota em tekstiä kun tota omaa kaappia rakentelin...kivaa kun ei kerkiä nuihin asetuksiin pitkästyä kun vaihtuvat niin usein :D

Lähetetty: 12 Touko 2007, 18:07
Kirjoittaja Mäksä
vani ostettu, ei ollukkaan 8paikkanen niinku ilmotukses luki, vaan 1+8 :)...matka suju hyvin, 360km ja tasan 40l dieseliä eli ei kovin paha kulutus, mun laskujen mukaan 11.1? ruosteinen kasahan toi on niinku kaikki tommoset, ja tuulilasi rikki pahasti, kuskin ikkuna jumissa yms pientä, mut hyvä ostos ku sain tingattua hintaakin

tosiaan kulutus mun mielestä yllättävän pieni kun on toi korkein malli, painelin noin 110km/h aina kun satasen rajoitus oli, todella monta rekkaa ohitin yms, et kyl yllätti positiivisesti. ja yllätti myös positiivisesti auton pirteys kulkemaan verrattuna buickkiin.

kuvia: http://www.omenanraato.1g.fi/kuvat/chevrolet/

ongelmia: kokonaismatkamittari näyttää 400km matkal noin 200km liian vähän (kulutukseen matkan katoin navigaattorista), trippimittariin on ruuvattu joku ruuvi ettei se pyöri ollenkaan.

kaik valot mittaristosta pimeenä, pirun helppo homma oli ottaa irti, mut ei tollasia kannallisia polttimoita ollu itel, jotain standardi lamppuja?

kuskin ikkuna jumis, tulee puol senttii auki, mut kiinni ei mee muutakuin käsil väkisin nostamal.

tiivisteet jokapaikasta aivan loppu, osasta ovista puuttuu kokonaan (mistä halvalla uusia)

cruise ja ilmastointi ei toimi

ovet suht haperoa (taka ja sivuovet varsinkin)

Lähetetty: 12 Touko 2007, 21:37
Kirjoittaja Juge
ja niihin mittariston polttimojen runkoon saa vaihdettua normaali lasikanta polttimon ku vähä kikkailee ja nyppää puoliväkisin sen lamppu osan irti, ja laitta "karvat" suorana uuden polttimon samaan kantaan.

ja tiivisteitä myy ainakin oitracon

kuskinlasin kisko voi olla myös ruosteessa jonka takia se ei liiku,myös yleinen vika,
ovipahvi irti ja paljo ruosteenirrotinta ja sen perään vaseliinia

Lähetetty: 12 Touko 2007, 23:38
Kirjoittaja BUMBA
http://www.entisointi.com/

Suomen halvin tiiviste kauppa :wink:

Lähetetty: 13 Touko 2007, 01:50
Kirjoittaja ßlizzard
:D joo suosittelen ,vaikka niillä onkin nyt sivuoventiivisteet lopussa

Lähetetty: 13 Touko 2007, 04:11
Kirjoittaja Mäksä
no niin, nyt on sit ensimmäiset noin 1200-1300 todella käsittämättömän huoletonta kilometriä takana. ei oo ikin mun kohdal näin toimivaa käytettyä tullut vastaan.

ja heti kotoa lähtiessä kokonaismatkamittari jämähti, eli kyl siel on pahasti häikkää..eihän tuo muuten mitään mut sais kulutusta seurailtua, öljyn vaihdot yms

ja kun autossa oli se 9henkeä sisällä ni kulki kuin kiskoilla, ja vääntöä tuntuu riittävän, vaikuttais kerrankin todella hyvältä osokselta, ja just mulle sopivalta autolta :)

laskin tos reitin mitä tuli ajettua viimisimmän tankkauksen jälkeen ni 13l/100km kulutus, isol tiel satasta, mutkateil kiihdytystä kokoajan 50->90km/h ja autossa täys lasti eli se 9henkeä...ei todellakaan paha

Lähetetty: 13 Touko 2007, 11:15
Kirjoittaja BUMBA
No kyllä tossa menee nautinto koko( harrastuksesta )jos pitää jatkuvasti laskea pelkkää kulutusta :roll: eikö tuo ole aivan sama paljon sinne tankkaa kaikki ne menee kuitenkin :shock: :shock:

Lähetetty: 13 Touko 2007, 13:42
Kirjoittaja Mäksä
BUMBA kirjoitti:No kyllä tossa menee nautinto koko( harrastuksesta )jos pitää jatkuvasti laskea pelkkää kulutusta :roll: eikö tuo ole aivan sama paljon sinne tankkaa kaikki ne menee kuitenkin :shock: :shock:
no kun menee firman laskuun nuo kulut niin siksi niistä täytyy pitää kirjaa :) ja itsekkin olen kyllä muutenkin tilastofriikki, joten :)

ei sillä väliä ole et onko se 10 vai 20l satasella, samal taval sil siltin ajan, mut kiva sitä on seurata :)

Lähetetty: 13 Touko 2007, 21:15
Kirjoittaja Mäksä
Juge kirjoitti:ja niihin mittariston polttimojen runkoon saa vaihdettua normaali lasikanta polttimon ku vähä kikkailee ja nyppää puoliväkisin sen lamppu osan irti, ja laitta "karvat" suorana uuden polttimon samaan kantaan.
saako noita tuolla kannalla jostain ostettua joka siinä valmiiks on paikallaan? joku yleinen kanta, vai chevyn oma? saako jenkki liikkeistä, jos saa niin onko niin kalliita et ennemmin vaihtaa sit väkisin lasikantaset?

Lähetetty: 13 Touko 2007, 21:38
Kirjoittaja TIIKERI
MOI
Onnistuu myös OPEL:in kannoilla,kun viilaa sisään menevän "kielekkeen" pikkasen pienemmäksi,sitten voi laittaa 3w tai 5w lamput
Ja kantoja löytyy omega-b:stä,vectra-b:stä ainakin.keltaisia tai mustia kantoja mihin voi laittaa ko. polttimoita

Lähetetty: 13 Touko 2007, 21:43
Kirjoittaja Mäksä
irkin puolella keskustelutani sain vakaasti sen kuvan et ne olis normi lasikantapolttimoita, mutta oisivat vaan sulaneet kiinni

Lähetetty: 13 Touko 2007, 21:57
Kirjoittaja Juge
Mäksä kirjoitti:
Juge kirjoitti:ja niihin mittariston polttimojen runkoon saa vaihdettua normaali lasikanta polttimon ku vähä kikkailee ja nyppää puoliväkisin sen lamppu osan irti, ja laitta "karvat" suorana uuden polttimon samaan kantaan.
saako noita tuolla kannalla jostain ostettua joka siinä valmiiks on paikallaan? joku yleinen kanta, vai chevyn oma? saako jenkki liikkeistä, jos saa niin onko niin kalliita et ennemmin vaihtaa sit väkisin lasikantaset?
ne on omia "jenkki" polttimoja ei ole joka kaupassa ja maksaa vähä enemmän ku pelkkä lasikantapoltin

Lähetetty: 13 Touko 2007, 22:29
Kirjoittaja ßlizzard
Mäksä kirjoitti:irkin puolella keskustelutani sain vakaasti sen kuvan et ne olis normi lasikantapolttimoita, mutta oisivat vaan sulaneet kiinni
irkistä on tullu väärää tietoo ..mittariston valopolttimot on omanlaisia ,ei normi lasikantoja

Lähetetty: 13 Touko 2007, 22:38
Kirjoittaja Mäksä
ok, kiitoksia..rautakummulta loimaalta löytynee tuohon lamppuja, täytynee soitella

Lähetetty: 13 Touko 2007, 22:55
Kirjoittaja Timppa80
noista mittariston polttimoista, mä ite hain motonetista uudet muovikannat ja niihin polttimot ja hyvin rupes toimiin ja sopii paikoilleen ilman mitään muutoksia.

Lähetetty: 13 Touko 2007, 23:32
Kirjoittaja Mäksä
GMC-van kirjoitti:noista mittariston polttimoista, mä ite hain motonetista uudet muovikannat ja niihin polttimot ja hyvin rupes toimiin ja sopii paikoilleen ilman mitään muutoksia.
ei sattuis olee mitään tuotekoodeja tms ylhäällä? huomenna ku turkuun täytyy kuitenki mennä ni motonetis vois samal sit käydä