Sivu 1/1

Dodge ram 5.2 turbiinikysymyksiä sun muuta laatikkoasiaa

Lähetetty: 10 Joulu 2007, 09:43
Kirjoittaja edisoni
Moro! Innostuin ostamaan tuollaisen dodge ramin, vm 90. Vempele on 5.2L bensiinimyllyllä ja toimii muuten hienosti, mutta turbiini luistaa. Lämpöisenä toimii jollain lailla, mutta kylmänä ei meinaa tarrata millään.

Kysymys kuuluukin, kannattaako hommata toinen toimiva, vai korjaako näitä joku ja onko miten hupaa oravannahoille tuo korjauttelu?

Meinasin vaihtaa tässä laatikkoöljyt, mitäs tuonne kannattaa laittaa? Ja onko tässä kenties vielä se suodatinkin jossain päin ?

Tässäpä nyt ensi alkuun, kivaa jos joku viihtii alkavaa harrastajaa auttaa mäessä :) Kiitoksia siis vastauksista :)

Lähetetty: 11 Joulu 2007, 11:16
Kirjoittaja GTI
Mulla on A500-lootassa Dexron II, mutta tuntuu vähän sille, että Moparin öljy olisi ehkä ollut parempi valinta kuitenkin. Ehkä vähän liukkaampi öljy ja loota ehkä toimii paremmin.

Toisaalta olisi pitänyt vaihtaa ne öljyt itse eikä laiskuuttaan vaihdattaa liikkeessä, kun kiristivät kickdown bandin niin tiukalle, ettei mee kakkonen päälle vaan pomppaa ykköseltä suoraan kolmoselle ja vaihtamisen pehmeys hävisi sen sileän tien. Ennen vaihtoi siististi... Pitää vaan käydä pienimomenttinen avain ostamassa ja vääntäytyä.

Suodatin on vaihteiston öljypohjan alla. Tarviit uuden öljypohjan tiivisteenkin.

moparin loota

Lähetetty: 13 Joulu 2007, 16:58
Kirjoittaja Jakke 1114
Moro KÄYTÄ SÄHKÖOHJATTUUN YLIVAITEELLISEEN MOPARIN OMAA TAI MOTONETISTÄ LOYTYVÄÄ HALVEMPAA ÖLJYÄ ÄLÄ DEXRONEITA :shock: :shock: :shock:

Lähetetty: 08 Tammi 2008, 14:12
Kirjoittaja edisoni
noniin, nyt on sitten jo edetty tässä laatikkoasiassa ja olenkin tuonne tehnyt tarinaa ja kuviakin tullut linkiteltyä tuosta mopen 727 lootasta....


http://www.overdrive.fi/forum/viewtopic.php?t=127267