Sivu 1/1

Peräöljy mikä?

Lähetetty: 08 Helmi 2009, 00:18
Kirjoittaja osse78
Moro. Mikä öljy g20 dieseli vanin perään?

Re: Peräöljy mikä?

Lähetetty: 08 Helmi 2009, 12:14
Kirjoittaja BUMBA
Varmoin tapa jos ei 110%varmauutta lukkoperästä,niin lukkoperä öljy(itellä kendallin öljyt)!!laitan aina tuota oli lukko tai ei , ei tarvi arvuutella :lol: :lol:

Re: Peräöljy mikä?

Lähetetty: 08 Helmi 2009, 14:16
Kirjoittaja osse78
Montako litraa sinne menee?

Re: Peräöljy mikä?

Lähetetty: 08 Helmi 2009, 15:46
Kirjoittaja TIIKERI
osse78 kirjoitti:Montako litraa sinne menee?
Tais olla 1,7L+lisäaine purkki n.200-300ml? pieni purkki kumminkin ja laita ekaksi lisäaine niin ainakin on siellä eikä valu ulos tarkastus/täyttö propusta

Re: Peräöljy mikä?

Lähetetty: 08 Helmi 2009, 20:44
Kirjoittaja osse78
Onko se lisäaine kuinka tarpeellinen?

Re: Peräöljy mikä?

Lähetetty: 08 Helmi 2009, 21:11
Kirjoittaja Tinke78
moro
ilmeisesti noissa öljyissä juuri se lisäine tekee siitä lukkoperä öljyn, ilman lisäainetta lukko tuskin toimii.
Itsellä oli ex autossa mobilin lukkoperäöljyä ja siihen ei tarvinnut lisätä mitään, tosin auto ei ollut jenkki joten en tiedä täyttääkö mobilin öljyn viskositeetti vanin määritelmät. Kuitenkin sama periaate on kaikissa kitkalukkoperissä joten jos suunnittelussa ei ole tullut kämmejä niin normiöljyt kelpaa aina. Lukottomiin periin voi laitaa ihan tavan peräöljyt. Ja sama käsittääkseni mekaanisiin lukkoperiin, joissa lukitaan tasauspyörästö mekaanisesti.

Re: Peräöljy mikä?

Lähetetty: 08 Helmi 2009, 23:37
Kirjoittaja osse78
No onko se vanin perä lukko vai kitkalukko?

Re: Peräöljy mikä?

Lähetetty: 09 Helmi 2009, 12:24
Kirjoittaja BUMBA
osse78 kirjoitti:No onko se vanin perä lukko vai kitkalukko?

Tai rauman lukko :lol: :lol: :lol: :lol:

Re: Peräöljy mikä?

Lähetetty: 09 Helmi 2009, 15:48
Kirjoittaja voittol
Peräöljyssä (purkissa) kun on muun ameriikan sössötyksen lisäksi kirjaimet LS on se soveltuvaa lukkoperään ilman lisättäviä aineita.

Re: Peräöljy mikä?

Lähetetty: 09 Helmi 2009, 19:29
Kirjoittaja osse78
No on siinä ainakin keskuslukko, sitä kun öljysin niin rupes toimimaan. Mitä öljyy siihen Raumanlukkoon laitetaan.

Re: Peräöljy mikä?

Lähetetty: 09 Helmi 2009, 22:00
Kirjoittaja k-69
rauman lukko voidellaan porin karhulla :lol: :lol: :lol:

Re: Peräöljy mikä?

Lähetetty: 09 Helmi 2009, 23:37
Kirjoittaja BUMBA
osse78 kirjoitti:No on siinä ainakin keskuslukko, sitä kun öljysin niin rupes toimimaan. Mitä öljyy siihen Raumanlukkoon laitetaan.
Siihen käy mikä vaan....tehotonta on kaikki keinot :lol: :lol: :lol: (HIFK RULES!!)

Re: Peräöljy mikä?

Lähetetty: 21 Kesä 2009, 18:31
Kirjoittaja hv83
vaihdoin tuos juuri valvolinen ls lukkoperäöljyt, pienen yllätyksen teki kun en löytänytkään perästä tyhjennysroppua ??? Eiks jenkit tosiaan ole keksiny tyhjennys roppua vai onko toi mun bensavani jotenkin poikkeus

Re: Peräöljy mikä?

Lähetetty: 21 Kesä 2009, 20:09
Kirjoittaja BUMBA
Ei ole poikkeus :lol: :lol:

Re: Peräöljy mikä?

Lähetetty: 30 Kesä 2009, 19:39
Kirjoittaja Havu
Eikös noissa vanhemmissa Vaneissa (-93) ole kynsilukko?? Ainakin minulla olleissa on ollu kynsilukko. Levylukollinen vaatii ehdottomasti LS- (limited slip) lisäaineistuksen, mutta itse olen käyttänyt aina täyssynteettistä peräöljyä ilman mitään lisäaineita noissa kynsilukkoperissä...

Re: Peräöljy mikä?

Lähetetty: 06 Syys 2009, 19:17
Kirjoittaja Mattius
Terve,

laitoin joskus 1984 Capriceen, sekä Pentz-Oil:n peräöljyt, että GM:n lisäaineen (70% putelin sisällöstä) neuvojen sekavuudesta johtuen. Tuloksena se, että n. 100 t/km ajetuilla M+S renkaillakin reki eteni n. 30 cm lumikerroksen peittämää keväistä moottorikelkka-uraa pitkin kevyesti. Ongelmaa ilmeni lähinnä mustalla asfaltilla risteyksissä, kun halu oli kääntyä, mutta tahto tuntui olevan suoraan.

Lopputulemani on siis; joko tai, lukkoperälisäaineistettu peräöljy (aina) tai normiöljy + lisäaine, muutoin joko puskee auton- tai luistaa viskokytkimen -romuksi.