onk järkee??
Lähetetty: 30 Joulu 2009, 02:39
Onko kukaan rakentanut vaniinsa lattia-lämmitystä 220v,miten,toimiiko????
Van ja Pickup aiheinen keskustelufoorumi!
https://www.vtcf.net/phpbb/
Elähän ny noi helpolla luovuta...mixei sinne vois lattiaan "jemmata" vesikiertoisen lämmityksen?Esim vanhasta asuntovaunusta sähköpatruuna+kierovesipumppu+muut osat ja sitten vaan putkee lattialle.....(sitten kun yhdistäs/liittäis joko yhteen tai erikseen moottosin vesikiertoon lämmittäs koneenkin)ksjh kirjoitti:jospa sen sit painais uholaan.
Ja tossa ois vielä erinomainen äänieristys lisänäbig t kirjoitti:...Ja miksi ei toimis sähköisenäkin kunhan eristää alapuolelta tarpeeksi hyvin niin ei mene lämpö hukkaan
en tiedä mitä kannattaisi eristeaineeksi asentaa mutta periaatteena lattia nousisi sen eristeen ja 3 kertaisen kyprokin tai vastaavan aineen paksuuden verran... tuolla on perus asennus ohjeita jos niistä löytyisi jotain tietoa: http://www.sahkolammitysfoorumi.com/suunnittelu5.htmlksjh kirjoitti:Kuinkahan paljo lattia nuosee ylös kohtuu eristyksellä?? Ei muuten,kun olen vähän alle 196,7 sm pitkä italialais tyyppinen urheilija nuorukainen ja haluaisin kulkea vanissa ylväästi pää pystyssä uuden käyttö rangaistus maksunkin jälkeen.
On olemassa juu sellaisena "matto" versiona , mutta käsitteenä lattialämmitys vai lattianlämmitys (siis haluaako että lattia tuntuu jaloille lämpimältä vai lämmitetäänkö latialla koko koppia) on ainoa ero. Tuolla mattomallilla lämmitetään lattia lämpöiseksi jaloille ja kaapelilla voi lämmittää koko koppiaEagle_no1 kirjoitti:Eikös sitä lattialämmitys materiaalia (sähkö) ole myytävänä sellaasena mallina joka laitetaan tavallisen lattiamaton alle. Näin olen antanut itselleni nuiden tientukkojen (asuntovaunu) hinaajien kertoa.
No yhdessä minulla olleessa Vanissa oli tota eristystä pistetty lattian alle... (oli siihen kyllä peltikin ruuvattu eristeen suojaksi sinne allekkin.)ksjh kirjoitti:Kuinkahan paljo lattia nuosee ylös kohtuu eristyksellä?? Ei muuten,kun olen vähän alle 196,7 sm pitkä italialais tyyppinen urheilija nuorukainen ja haluaisin kulkea vanissa ylväästi pää pystyssä uuden käyttö rangaistus maksunkin jälkeen.