Sivu 1/1

Vanin nastarenkaista kyssäreitä?

Lähetetty: 21 Tammi 2010, 16:13
Kirjoittaja Druuga
Nyt se on koettu oikein empiirisesti täällä oikeesti lumisessa Hellsingissä, että ei noilla kitkoilla pärjää erkkikään :oops:
Meinaan, että nämä nykyiset M+S kitkarenkaat jättää vanin sutimaan pienemmässäkin sohjossa.
Parkkiruutuun ei pääse kuin vauhdilla ja vain jos on reilusti tilaa. Pienikin lumivalli ja siinä jäätä niin se on jumituksen paikka :oops:
Vauhdilla sieltä sitten olisi päästävä poiskin ja vielä kolhimatta tolla heavy massalla muita autoja.
Lumilapio ja akvariohiekkaa :lol: :lol: :lol: on nyt otettu ensiavuksi. Semmosilla eväillä takaloosterissa pärjää jotenkin :lol:

Vähälumisina talvina täällä etelässä on kyllä menny mukavasti. Landella pitää sitten olla kunnon talvirenkaat ja nastat!!!

Josku tässä ajelin noilla STW Oldseilla ja niissä kitkat, mutta kyllä niillä nyt kaupungissa pärjäs. Landella ne suti sitte toden teolla heh hee.

Ainakin minä saan ton vanin sutimaan ihan normi ylämäessä jos pysähtyy ja yrittää sitten siitä ilman vauhtia lähtee. Siis ihan vaan normi aurattu tie johon ei normaalisti jää sutimaan jos on kunnon renkaat. Vauhtia pitää olla siis ylämäkeen noilla kitkoilla ajettaessa. :)

Se siitä alustuksesta. Olen vakavissani hankkimassa nastarenkaita ja kysynkin että mitäs muut vanikuskit suosittelee?

Rengaskoko on 235/75 R15

Tuolla netissä on kaikenlasita sivuu mistä näitä nastarenkaita olen tsiikaillut ja hinta on tommosta 130 e about kappale.
Onko mitään merkkiä kenties mitä joku suosii, niin ja mistä liikkeestä kantsii kysästä??

Tässäkin hommassa on kait turhaa etsiä hyvää ja halpaa heh hee?
Kesäkiekot pitää sitten ostaa uusien vanteiden kera keväämmällä, mutta alotellaan nyt tästä ensiks.

Sanokaa mitä ootte mieltä ja kaikki vinkit siis kelpaa tottakait. :D :D :D

Tähän sutimiseen menee kohta hermot :D :D :D

Re: Vanin nastarenkaista kyssäreitä?

Lähetetty: 21 Tammi 2010, 16:27
Kirjoittaja TIIKERI
Itselläni oli 3 talvea HERCULES winter slalom enkä jäänyt niillä ikinä mihinkään kiinni,tosin niissä ei ole uutenakaan kuin 2-riviä nastoja reunoilla :mrgreen: :mrgreen:
Mutta pärjäsin niillä täällä etelässä-keskisuomessa-itäsuomessa vallan mainiosti

Re: Vanin nastarenkaista kyssäreitä?

Lähetetty: 21 Tammi 2010, 17:58
Kirjoittaja soppa79
Viime talvena mulla oli ihan hyvä kuntoiset nastat ja nyt loppu syksysta ostetut oikeet kitkat ja en ole huomannut helsingin talvessa eroa. Yhtälailla jää jumiin ylämäissä ja vallit tarvii ylittää vauhdilla... se vaan on niin että "kevyt" peräinen taka tuuppari on kehno näille keleille... ainoo mikä varmaan auttais mainittavasti ois kunnon lukko perä.

ja autohan on g30 -95

Re: Vanin nastarenkaista kyssäreitä?

Lähetetty: 21 Tammi 2010, 19:32
Kirjoittaja cheyenne
On ollut monenlaisia ja kuntoisia nastarenkaita ajossa alla...
Tähän mennessä positiivisimman kokemuksen on jättäneet BFG:n Winter Slalomit. Myös jotkut Cooperin nastakumit on olleet melko vakuuttavat. Kolmannelle sijalle on yltäneet eri versiot Nokian Hakkapeliitoista.
Tosin viimeistään kevät-talven liukkailla ja loskaisilla keleillä on ollut iso apu kun on ollu 2-300 kiloa hiekkaa kyydissä (ei tarvii sitä hiekkaa aina edes levittää tielle kunhan on vaan lisäpainona takapäässä).

Re: Vanin nastarenkaista kyssäreitä?

Lähetetty: 21 Tammi 2010, 20:31
Kirjoittaja karaVANNARI
Mulla cooper discoverer m+s tai jotn (nastarengas) :!: oiskoha ollu 500€ srj (235 ja 255/70 -16)
Tuommosella pinnalla http://i57.photobucket.com/albums/g214/ ... /002-2.jpg
Pidolleen tosi hyvät :wink: tosin ilimaa pittää laittaa yli 3kilua ettei lenua :!:

Re: Vanin nastarenkaista kyssäreitä?

Lähetetty: 22 Tammi 2010, 10:29
Kirjoittaja Druuga
:o Päivä! Niin se kevyt perä...perskeles kun unohdin kokonaan :o
Tosin vanin perä ei sillee oo paha kun vertaa vaikkapa Hiacen perään joka on yhtä Linnanamäkeä talvella :lol:

Onhan nää nykyset kitkat tosin jo aikas laillisen ja laittoman rajoilla..ehkä enemmän laillisen puolella, että silläkin on jo vaikutusta pitoon talvella...

No, kiitokset noista mietteistä :D

Täytyy tästä alkaa valitsemaan noita renkaita sitten juu :)

Kitooos :D

Re: Vanin nastarenkaista kyssäreitä?

Lähetetty: 22 Tammi 2010, 13:52
Kirjoittaja BlackZ
Mulla taas on ollut koko talven täällä Oulun korkeudella Cooper Discoverer ympärivuotiset renkaat ilman nastoja alla ja ihan hyvin oon pärjänny kunhan vaan muistaa että liukkaalla jarrutusmatkat saattaa yllättää :mrgreen: :oops:

Ostin kyllä melkeen uudenverosen setin aluvanteita ja Nokian Hakkapeliitta nastarenkaita tuossa syksyllä ja on ollu tarkotus ne ruuvata alle mutta eipä oo vielä saanu aikaseksi kun tuo ihan yllätti kuin hyvät nuo Cooperit on ajaa talvellakin :D Alunperin mulla oli tarkotuskin noilla ajaa mutta sitten alkoin jänistää ennen ensiliukkaita ja ostin tuon talvirengassetin :oops:

Re: Vanin nastarenkaista kyssäreitä?

Lähetetty: 23 Tammi 2010, 19:40
Kirjoittaja Druuga
Jo vain, jarrutusmatkat on pidempiä kitkoilla, mutta siihen on tottunu tässä vuosien varrella. Osaa olla varovainen tarvittaessa.
Tietysti joku ylläri tuolla tien päällä kun tulee, niin sitte vaan jarrut pohjaan ja eiku liu`utaan :?

Kyllä ton paremman liikkeelle lähdön takia ja muutenkin meinaan nuo nastat hommata. Tuolla landella kun tulee käytyä, niin ei aina viittis Valmetilla hinata jenkkiä hangesta :lol: :lol: :lol:

Euromasterilta jo kyselin tarjousta ja eiköhän sieltä ens viikolla joku jotain vastaa...hmm.

Kesärenkulatkin meinaan kyllä hommata tässä kun köyhtyminen lakkaa...tai ainakin hidastuu. Tyyristähän se on tämä turvallisuus ja varsinkin autoilu täällä härmässä. Vanteetkin on pakko kesäkiekoille hommata eikä siinä auta itku eikä narinat :lol: Satsataan nyt turvallisuuteen oikein kunnolla vaikka kassaholvissa ei ole muuta kuin kaiku :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Vaikka vani pelittää yleisesti hyvin, niin ainahan sitä on jotain fixattavaa...eix se näin ole :mrgreen: :) :roll:

Tulkoon nämä havukka-ahon mietteet nyt täten tiedoksi kaikille säätyyn katsomatta :D :D :D

Thanx vielä kerran mietteistä!

Re: Vanin nastarenkaista kyssäreitä?

Lähetetty: 24 Tammi 2010, 15:28
Kirjoittaja Wanapii
Mulla on Nokian SUV5:t talvikaudelle ja jättää kyllä lipakalla pinnalla taakseen melkein kaikki normi kaksvetoset kunhan rajoittavana tekijänä on pito eikä teho :? . Olin kyllä itsekkin positiivisesti yllättynyt etenemisestä. Toimiva lukko on kyllä pop. M+S:llä kyllä pärjää mutta silloin ei saa olla kiire...

Re: Vanin nastarenkaista kyssäreitä?

Lähetetty: 25 Tammi 2010, 17:32
Kirjoittaja Druuga
:D Kappas vaan. Euromasterilta juur tarjottiin Nokian Hakkapeliitta SUV5 sarjaa 620e töineen päivineen :D

Tossa nyt tuli tutkittua noita nakkeja netistä ja niiden ominaisuuksia ja päädyin tohon samaan vaikka hinnat on ne mitä ne on.
Ei tässä tarvii nyt yhtään rutista ei, vaan hommattava ne talvinakit. Niin, mulla kun noissa Oldseissa ei muita ollutkaan kun kitkoja ja 80-lätkä :mrgreen:
Siinä kiire syötiin jo tolla lätkällä pelkästään keu keu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Re: Vanin nastarenkaista kyssäreitä?

Lähetetty: 09 Helmi 2010, 16:25
Kirjoittaja -LIVE-
Kokemuksia BFG:n Winter Slalomit vanin ja maasturin alla ja todeella hyvät kaikin puolin.
Aurorat on kanssa ollut alla mutta kuluneena pito katoaa samoin kuin Hakkapeliitan LT mikä vastaava 1:n kuviota ,6-7 mm ja pito häviää kokonaan.
Cooper Discoverer vaikutti hyviltä mutta kallistuin halvempaan Winter Slalomiin toimii jopa ABS:n kanssa ,hakkapeliitta oli aivan tolkuton ,ei millään meinannut pysähtyä kuin luisti sopivat että ABS:t räkätti koko jatkuvasti jarrutuksessa..

Re: Vanin nastarenkaista kyssäreitä?

Lähetetty: 19 Helmi 2010, 14:17
Kirjoittaja Druuga
:D No keu keu. Taisin jo mainitakkin tuolla toisaalla, että talvinakit tuli sitten hankittua vaniin yli pari viikkoa sitten..Ois pitänyt vaan hommata aiemmin, koska kyllä noi nastat nämä entiset ympärivuotiset "ties kuinka vanhat" kitkat voittaa :D

Noilla mennään taas monta vuotta ja varoen kuten kevyellä perällä kuuluukin :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
JOO :mrgreen:

Re: Vanin nastarenkaista kyssäreitä?

Lähetetty: 19 Helmi 2010, 16:59
Kirjoittaja Hellsten
Mulla on vanissa noi Hakkapeliitta LT:t, pirun pitävät ja pysähtyykin tosi hyvin en ole kertaakaan juumiin jäänyt :)

Re: Vanin nastarenkaista kyssäreitä?

Lähetetty: 30 Kesä 2010, 10:18
Kirjoittaja jyppe
Vaikka alkuperäinen kysyjä jo asiansa ratkaisikin, niin laitanpa tänne omat kokemukseni jos vaikka siitä jollekin muulle on hyötyä.
Olen nimittäin kaksi talvea ajanut Hankookin nastoilla ja hyvin on nekin pitäneet.
Ajo pääasiassa pirkanmaan tienoilla, eli talvi ehkä hieman erilainen kuin vaikka uudellamaalla.
Jarrutuspito on ollut aivan ällistyttävän hyvä (ei abs:ää) ja kiihdytyksillä nyt ei pääse kehumaan muutenkaan eli kyllä pito on riittänyt siihenkin. Ei tunnu kummemmin vetelevän uraisillakaan teillä. Kokemukset vanista ja talvesta ja renkaista rajoittuu tosin tähän, joten ei tietoa mikä rengas ois parempi tai huonompi. Johtopäätös tästä siis se, että Hankookillakin on pärjännyt.
Yksi erityishuomio on, muutama nasta on irronnut vaikka ei ole ollut mitään äkkitilanteita, lukkojarrutuksia tai hillittömiä sutimisia. Ajotyylini on aika rauhallinen. Liekö paino syynä vai mikä, en tiedä...

Auto on puolikorkea 6,2 D.

Re: Vanin nastarenkaista kyssäreitä?

Lähetetty: 17 Elo 2013, 22:00
Kirjoittaja wilba
mitäs nastoja arvon raati suosittelee esi talvelle? Jos kerrankin varautuisi ajoissa :D

Re: Vanin nastarenkaista kyssäreitä?

Lähetetty: 18 Elo 2013, 09:00
Kirjoittaja dieseli
Vaneissa olen käyttänyt ihan pinnattua ÄSSÄ rengasta,ei oo kalliit ja hinta/laatu kohdillaan

Re: Vanin nastarenkaista kyssäreitä?

Lähetetty: 23 Elo 2013, 22:06
Kirjoittaja vanpuk
hankookit ollu mulla ja ei valittamista.. tosin alkavat olee loppu.. ja ties kuin vanhat.. tuli auton mukana..

Re: Vanin nastarenkaista kyssäreitä?

Lähetetty: 25 Syys 2013, 19:26
Kirjoittaja wilba
No tuli sitten ostettua ensimmäistä kertaa elämässä uudet nastarenkaat :D nokian hakkapelitta c cargo, halpaa ku saippua :shock:
toivottavasti noilla jotain sitte tekee ja kestää muutaman talven

Re: Vanin nastarenkaista kyssäreitä?

Lähetetty: 06 Marras 2014, 23:29
Kirjoittaja hevimies
Mitä mieltä olette noista: http://vianor.fi/renkaat/citymaasturi/n ... man-5-suv/
Hinta on aika suolainen mut toisaalta jos sillä pääsee möyrimään vähän pahemmassakin lumessa niin..
Meilläpäin kun tuo aurapalvelu ei muista käydä kuin joskus ja katusuunnittelijan aivopierun jäljiltä on järkyttävään ylämäkeen asennettu vauhintappajat molemmille puolille. :evil:

Re: Vanin nastarenkaista kyssäreitä?

Lähetetty: 10 Marras 2014, 21:19
Kirjoittaja Wille
hevimies kirjoitti:Mitä mieltä olette noista: http://vianor.fi/renkaat/citymaasturi/n ... man-5-suv/
Hinta on aika suolainen mut toisaalta jos sillä pääsee möyrimään vähän pahemmassakin lumessa niin..
Meilläpäin kun tuo aurapalvelu ei muista käydä kuin joskus ja katusuunnittelijan aivopierun jäljiltä on järkyttävään ylämäkeen asennettu vauhintappajat molemmille puolille. :evil:

Tuosta parempaa nastarengasta tuossa kokoluokassa et löydä

Re: Vanin nastarenkaista kyssäreitä?

Lähetetty: 24 Marras 2014, 00:30
Kirjoittaja hevimies
Jeps noh nuo on sitten ostettava, eihän tuo vanuska enää noussukkaan mäkee noilla weathermastereilla :evil: