Sivu 1/1

virtalukko chevy van g 30

Lähetetty: 04 Loka 2010, 18:08
Kirjoittaja mikauolevi
Mistähän löytyisi korjausoppaita chevy van g30 1996?
pitäisi purkaa virtalukko,otin ratin pois ja alkoi näyttämään aika toivottomalle!Eli luultavasti tulee rikottua paljon ennen kuin pääsee siihen käsiksi.

Re: virtalukko chevy van g 30

Lähetetty: 04 Loka 2010, 19:48
Kirjoittaja Micke
Onko vanha tai uuskoppanen vani ? Ainakin vanhassa mallissa on itse "virtalukon pohja" rattiputkessa, että siihen pääsee vaikka ei irroittaa rattia. Jos su täytyy saada lukkopesä pois, pitää irroittaa ratti ja sen jälkeen tuo levy jokja on ratin alla. Siihen levyyn tarvit erikostyökalu että saat sitä painettu alas niin että saat lukkorengas pois. Jenkkivaraosa liikkeestä löytyy se työkalu, tai sitten voit myös itte valmistaa. Yritin löytää kuva, koska se olis ollut paljon helpompi selittää mutta en löytänyt.

Re: virtalukko chevy van g 30

Lähetetty: 04 Loka 2010, 20:17
Kirjoittaja mikauolevi
virtalukon pohja on juuri vaihdettu uuteen,siitä se soppa alkoikin.startti toimi loistavasti,mutta vaihdevipu ei liikkunut auton ollessa käynnissä,kun auton sammutti se liikkui eli kun avainta käänsi takaisinpäin se toimi.joten meinasin vähän kääntää tankoa joka menee virtalukolle,niin poks,meni paskaksi tangon kiinnike virtalukkoon,yritin ensiksi säätää virtalukonpohjaa kun siinä on jonkinverran säätövaraa,mutta ei riittänyt säädöt.