Sivu 1/1

sisävalo jää palamaan

Lähetetty: 08 Huhti 2011, 09:10
Kirjoittaja Juge
Nyt loppuu usko,taito ja kaikki muukin.Asentelin hälyttimen joku aika sitte ja kaikki toimi hianosti,sitte ykskaks sisävalo jäi palamaan no tietty ekana hälyttimeltä piuha poikki,ei auttanut. Nyt sitten ajovalokytkintä on koitettu käännellä ja vaihtaa, kaikki ovikytkimet menty yksitellen läpi ja sisävalon omaa kytkintä vaihdettu, vikaa ei muka löydy.
Etuovien kytkimillehän tulee kaksi piuhaaa ja sivu sekä takaoveen yksi piuha,eikös näin ole......
Onko vielä jossain joku erillinen tai ylimääräänen juttu tuohon sisävaloon tai sen ohjaukseen.
Tietty jossain korotuksien uumenissa miljoonien verhoilujen alla palkin sisällä piuha maissa :cry:
Autohan on tietty tua G20 350TBI -91 HA

Re: sisävalo jää palamaan

Lähetetty: 08 Huhti 2011, 09:41
Kirjoittaja Kapu
Kytkin joskus Astroon kattonäytön, niin että otin virtaa sisävalosta. Sen jälkeen sisävalot ei enää sammuneet. Ei auttanut vaikka otti plussajohdon irti, jäi silti palamaan. Piti repiä ihan kaikki ylimääräiset johdot pois ennenkuin alkoi taas toimimaan. meni silloin ihan yli hilseen.

Eli joku johto on nyt väärässä liitännässä, veikkaisin.

Re: sisävalo jää palamaan

Lähetetty: 08 Huhti 2011, 12:19
Kirjoittaja cfh
Mulle taas kävi Astrossa niin että kun käänsi rattia ajon aikana vasemmalle niin saattoi sisävalo syttyä. Vika ei ikinä selvinnyt ja sain autonkin myytyä pois.

Re: sisävalo jää palamaan

Lähetetty: 15 Huhti 2011, 08:16
Kirjoittaja Harri
Ovikytkimethän hoitaa sen maadoituksen eli plussa tulee lampulle muualta ja ovikytkin avautuessaan sulkee virtapiirin maihin eli lamppu syttyy...mahtaisko maajohto ottaa maita jostain matkan varrelta?