Pikku hiljaa alkanut tärinä tyhjäkäynnillä, täryyttää sisällä välillä milloin mitäki paikkaa. Moottorin kumityynyt varmaan kovettuneet?
Onkohan kuinka työläs homma vaihtaa, meinaan että pystyykö konetta paljon korottaan. En ole vielä kurkannu alle ja aattelin kysästä ennen kuin rupean vaihtaan, varmaan joku jo vaihtaneena vois vähä neuvoa?
ja autohan on 6,2d -83.
Tärinää
Tärinää
Päästövero IHANAN KALLIS
Kyntömies ei vakoa valitse
PONTIACILLA piireihin
Kyntömies ei vakoa valitse
PONTIACILLA piireihin
mullla omassa vanissa toi kumien vaihto ainaki oli melko työläs homma ja ahdasta oli....
kuskin puoli oli helpompi vaihtaa ainakin ku ei purettu esim. starttia jne. edestä pois pelkääjän puolella. konetta pystyi nostamaan en tiä oliko se ihan niin ylhäällä ku olis menny mutta ei uskallettu ainakaan nostaa enempää ku tuntu jo ottavan kiinni jo jostain.
kumit saatiin pois koneen alta ku oltiin ensin irrotettu ne ns. pukeista mitkä on kumien ja auton rungon välissä. irrottaessa meni 2.5 tuntia puoli ja uuden asennus kesti vaan puoli tuntia sivu. tosin kokemusta ei ollu hommasta ennestään...mulla suurin tärinän ja metelin aiheuttaja oli vaihdelaatikon häntäkumi mikä oli täysin tuhoutunu ja mettalli oli metallia vasten tukipalkissa.
hermoja kyllä kysyy, mutta onnistuu 