Dodge Ram / Chevrolet Avalanche tuonti?

autoharrastukseen liittyvää
SamiR
Viestit: 1
Liittynyt: 27 Kesä 2007, 09:47
Viesti:

Dodge Ram / Chevrolet Avalanche tuonti?

Viesti Kirjoittaja SamiR »

Elikkä haussa olisi ensisijaisesti Dodge Ram 1500 Pick Up pitkällä hytillä. Chevrolet Avalanche olisi toinen vaihtoehto.

Nyt kiinostaisikin tietää:
-Onnistuuko kyseisen auton tuominen ongelmitta Suomeen esim. Saksasta?
-Jos auto kelpaa Saksassa kilpiin niin täytyykö siihen tehdä vielä jotain muutoksia että saa suomessa kilpiin? (valot, lasit, ym.)
-Onnistuuko rekisteröinti k-autoksi ja millä ehdoilla? (Ainakin Avalanchea näkyy olevan Suomessa k-autona)
magenta
Viestit: 895
Liittynyt: 05 Loka 2005, 09:45
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja magenta »

Moi
Jos ostaa saksasta ja saa COC todistuksen niin voi onnistuakkin.
Lisäksi tietysti valojen korkeussäätö, sivu vilkku, jos laseissa ei ole E merkkiä niin ne uusiksi ym ym...
Jos on jenkeistä tuotu, mutta ei saksassa rekisterköity niin voi olla vaikeeta. Paperit, työt, osat voi maksaa 10.000 eur.
Ministeriössä on esitys menossa jolla Suomessakin voitaisiin hyväksyä samanlaiset vehkeet kuin muualla Euroopassa, että jos ei ole kovin kiire niin kannattaa odotella joku puoli vuotta.
Mika
Van 4x4
Independent Vaners
Vastaa Viestiin