puutuva chevy

Nokivasaroiden oma palsta
Fleetside
Viestit: 7
Liittynyt: 11 Marras 2008, 23:10

puutuva chevy

Viesti Kirjoittaja Fleetside »

eli kyseesä on vm 89 chevy fleetside 6.2d 4x4. ostin auton muutama kuukaus sitten ja ollu koko ajan ihan puutunu.Eli ei mee mihinkään. NO.. vaihoin nyt sit suosituksista naftasudin eikä lähteny käyntiin enää,ei tullu yhtää naftaa ulos vaikka kuinka yritti ilmata.NYt vaihoin uuden siirtopumpun(sähkönen) eikä mitään. Sain sitten lopuks kamaa tulemaan kun vedin erilliseltä akulta suoraan pihat pumppuu ja avot,rupes tulee kamaa ja sain ilmattua ja auton käyntiin.(teki myös aikasemmin tota pumpulle tuttua ryntäilyä välillä) Mutta nyt sitten kulku kyllä jonkunverran parani mutta kun lähtee vedättää ni korkeilla kierroksilla rupee olee taas puutumista eli ihanku kama loppuis kesken ja syttyy service fuel filtter valo??? mikä neuvoks?
cheyenne
Viestit: 1644
Liittynyt: 10 Elo 2007, 20:49
Paikkakunta: Kylmäkoski

Re: puutuva chevy

Viesti Kirjoittaja cheyenne »

Enpä tiedä onko noinkin uusissa vielä tankissa (imuputkessa)se suodatin...
Itselläni se on ollut vanhemmissa tukossa ruostepas...sta yms. muusta saasteesta...
Sen poistamalla voi alkaa toimimaan.
Usein myös talvella saattaa siihen hyytyä (diesel-)polttoaine...
voittol
Viestit: 128
Liittynyt: 01 Helmi 2008, 14:25

Re: puutuva chevy

Viesti Kirjoittaja voittol »

onko se pumppu edelleen kytketty suoraan akkuun?
Fleetside
Viestit: 7
Liittynyt: 11 Marras 2008, 23:10

Re: puutuva chevy

Viesti Kirjoittaja Fleetside »

ei oo.. se oli vaan sillon et sain ilmattua sen. mut tuntuu jotenkin et se ei lähtis ees normaalisti käyntiin se pumppu. kuuluuko se toimia kokoajan vain vaan startatessa?? mites rele.. voiko olla pumpun rele sitten?
BUMBA
Viestit: 2461
Liittynyt: 20 Heinä 2006, 21:52

Re: puutuva chevy

Viesti Kirjoittaja BUMBA »

Kyllä pumpun pitää jatkuvasti olla pelissä kun on virrat päällä :roll: mulla on fasetin pumppu ja se saa virtansa hehkureleelle tulevasta jatkuvasta virrasta(silloin kun kääntää avaimesta virran päälle)se nakuttaa toviin pikkasen kiivaammin ja sitten ajaessa harvempaan,ja toimii hyvin :wink:ja tuo dieseli on hyvinkin tarkka naftan paineista.....että toimii!
Chevy antaa kaiken elämänsisällön armottomasta v*tutuksesta orgasmeihin.
Fleetside
Viestit: 7
Liittynyt: 11 Marras 2008, 23:10

Re: puutuva chevy

Viesti Kirjoittaja Fleetside »

mulla jostain syystä ai koko pumppu pelaa vaikka on uus... siks varmaa loppuu kama ku rupee kiihdyttää... mistähän se nyt sit voi olla... virtaa tulee mut heikko... mites voiko olla vaan relevika?
BUMBA
Viestit: 2461
Liittynyt: 20 Heinä 2006, 21:52

Re: puutuva chevy

Viesti Kirjoittaja BUMBA »

Fleetside kirjoitti:mulla jostain syystä ai koko pumppu pelaa vaikka on uus... siks varmaa loppuu kama ku rupee kiihdyttää... mistähän se nyt sit voi olla... virtaa tulee mut heikko... mites voiko olla vaan relevika?
Mä en ymmärrä,ota virta semmoisesta paikasta missä ei oo mitään releitä välissä :roll: jos silloinkin virta heikko,niin vika taitaa olla siinä ite pumpussa,äh en mä tiedä neuvokoon viisammat :wink:
Chevy antaa kaiken elämänsisällön armottomasta v*tutuksesta orgasmeihin.
voittol
Viestit: 128
Liittynyt: 01 Helmi 2008, 14:25

Re: puutuva chevy

Viesti Kirjoittaja voittol »

Mullon saman ikänen gmc härveli ja tuntus että siinä on sähkönen pumppu joka saa ohjauksensa öljynpaineesta(ajat kylmänä muutama satametriä ,sammutat , meet ulos ,auton alla joku käy muutaman sekunnin ennen kun jäykät öljyt tasottuu) kyllähän ne siivilät ja putketkin voi aiheuttaa harmaita hiuksia!
magenta
Viestit: 895
Liittynyt: 05 Loka 2005, 09:45
Paikkakunta: Vantaa

Re: puutuva chevy

Viesti Kirjoittaja magenta »

BUMBA kirjoitti:Kyllä pumpun pitää jatkuvasti olla pelissä kun on virrat päällä :roll: mulla on fasetin pumppu ja se saa virtansa hehkureleelle tulevasta jatkuvasta virrasta(silloin kun kääntää avaimesta virran päälle)se nakuttaa toviin pikkasen kiivaammin ja sitten ajaessa harvempaan,ja toimii hyvin :wink:ja tuo dieseli on hyvinkin tarkka naftan paineista.....että toimii!
Moi
Olisko se tuo D terminaali
http://kuvablogi.com/nayta/636430/
Mika
Van 4x4
Independent Vaners
Vastaa Viestiin