Jarruista vielä!KIIRE

Alakerran jutuista jutellaan täällä

VanLeuka
Viestit: 314
Liittynyt: 08 Syys 2008, 22:23
Paikkakunta: Rovaniemi

Jarruista vielä!KIIRE

Viesti Kirjoittaja VanLeuka »

Huomenna olis mahollisuus saaha jarrudynolle/nosturille/muutki työkalut ois käytössä...
Eli etujarrut puoltaa vasemmalle,liukuja ja mäntiä on tähän mennessä epäilty jumivaksi
OISKO VIELÄ MUITA IDEOITA?? :lol:
Jos ensin dynolla selvittäs kumpi puoli tökkii? eli oisko vaan vasen puoli liian äkänen vai oikea liian hepponen... Voiko levyjarrut tehdä saman ku rumpujarrut eli töhnää välissä ja liian äkäseen toppaa? ja takajarrut tuntuu välillä liian hepposilta,ilmaa välissä??
"Pytyt on pystösä vaa vessasa"
BUMBA
Viestit: 2461
Liittynyt: 20 Heinä 2006, 21:52

Re: Jarruista vielä!KIIRE

Viesti Kirjoittaja BUMBA »

Jos liian kiukkuset jarrut ja ei korjaannu tota paskaa poistamalla,tee pienet viisteen rälläkällä takaliinjen joka kulmaan...auttaa kummasti :wink: tai sitten on muitakin mahdollisuuksia alkaen hydroboosterista ja siitä venttiilistä joka on edessä palkin päällä,vika voi löytyä niistäkin...ja etupäästä kannattaa vaihtaa kuluneet tapit+holkit niin satulat pysyy suorassa levyyn nähden eivätkä nalkkaa niin helposti...siinä jotain mitä ite olen tehny,varsinkin toi takapään liinojen rälläköinti on tasapainottanut jarruja ja ei kerää jarru sontaa niin paljon :shock:
Chevy antaa kaiken elämänsisällön armottomasta v*tutuksesta orgasmeihin.
VanLeuka
Viestit: 314
Liittynyt: 08 Syys 2008, 22:23
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Jarruista vielä!KIIRE

Viesti Kirjoittaja VanLeuka »

No takajarrut ei ole liian äkäset,välillä tuntuu että ne katoilee?? voiko olla muuta mahollisuutta ku ilmaa?
Mutta etujarrut puoltaa vasemmalle,NÄKEEKÖ LIUKUJEN LIIKKEEN RENGAS PAIKALLAAN :?: :?: :?:
Ja pääjarrusylinteri vuotaa muttei se kait vaikuta tuohon puoltamiseen? Ainakin opettaja sanoi että jos pääjarrusylinteri puoltaa,niin se heikentää joka nurkasta tehoa tasaisesti :?:
Ja voiko jarrut mennä läpi katsastuksesta vaikka pääjarrusylinteri vuotaa? huomenna tosiaan saan siihen dynolle ni näkee onko jarrutehot samat ku edellisessä katsastuksessa...

Ja onneks näissä ei ole nuita perkeleen paineilmajarruja ja ALB-venttiilejä(vai onko ALB?) yms...tänään meni hermot ku joku jannu tehny ite vaunun ja jarrusovitus ei oikeen onnistunu, ALBt kasannu väärin ym :evil: :evil:
"Pytyt on pystösä vaa vessasa"
cheyenne
Viestit: 1644
Liittynyt: 10 Elo 2007, 20:49
Paikkakunta: Kylmäkoski

Re: Jarruista vielä!KIIRE

Viesti Kirjoittaja cheyenne »

Voi tuntua että jaru puoltaa edessä jos on pyörän laakeri kulunut... Tai alapallo.

Loppukevennyksenä että jos on kiire, niin eihän silloin jarruja tarvita :mrgreen:
dieseli
Viestit: 1123
Liittynyt: 06 Heinä 2004, 01:11
Paikkakunta: vihti

Re: Jarruista vielä!KIIRE

Viesti Kirjoittaja dieseli »

mulla oli aikoinaan samoja ongelmia.pääsylinterin vaihto auttoi
riisseli vani ja aina kädet mustana
nyt vielä bensaki ja aina vaan mustemmat kädet
jari
Viestit: 854
Liittynyt: 05 Helmi 2005, 22:48
Paikkakunta: pori,noormarkku

Re: Jarruista vielä!KIIRE

Viesti Kirjoittaja jari »

dieseli kirjoitti:mulla oli aikoinaan samoja ongelmia.pääsylinterin vaihto auttoi
uusi noin 65ekee
west vanners
vtcf1004


KIITOS JA ANTEEKS!!!!!!!!!
putkitukka
VanLeuka
Viestit: 314
Liittynyt: 08 Syys 2008, 22:23
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Jarruista vielä!KIIRE

Viesti Kirjoittaja VanLeuka »

No niin,tänään päästiin dynolle tutkiin...molemmin puolin oli aika samat tehot,muistaakseni 4,2 ja 4,5...
Huomattiin että vasen puoli "mietti" hetken ennen ku alko jarruttaan ja samoten mietti ennenku alko irrottaan
Vasen pyörä pois ja liukuja käteen,meni muuten melkeen tunti ensin löytää tuumakoon kuusiokoloavain ja toinen tunti irrotettaessa :!: YHTÄ :!: liukua,oli meinaan sen verta ruosteessa
liuku oli aika kulunut mutta ei ollu uusia tilalle joten piti vanhoilla kasataki

Syyksi löytyi ylläripylläri edellinen omistaja: jarrupaloja vaihdettaessa toisesta liu'usta oli jääny pois sen holkki,joten liuku meni liian syvälle ja kierreosa meni jarrupalan alle,ei muuta ku ruuvattiin sen verta taakse,että kierreosa katosi näkyvistä,ja on muuten niin tiukassa vaikka on "auki",että se pultti ei kyllä sieltä pois tule,eikä ne takaset ainakaan dynolla katoillu
"Pytyt on pystösä vaa vessasa"
baby
Viestit: 1477
Liittynyt: 03 Touko 2004, 11:41
Paikkakunta: hollola

Re: Jarruista vielä!KIIRE

Viesti Kirjoittaja baby »

kannettaa ostaa uudet hilppeet sinne ennen ku sattuu vahinko..ja ISO sellanen..
VanLeuka
Viestit: 314
Liittynyt: 08 Syys 2008, 22:23
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Jarruista vielä!KIIRE

Viesti Kirjoittaja VanLeuka »

joo pitää tietenki laittaa uudet liu'ut yms...ja PAKSUSTI KUPARITAHNAA,ni eipä jämähä enää 8)
"Pytyt on pystösä vaa vessasa"
iitakori
Viestit: 72
Liittynyt: 29 Elo 2008, 14:53

Re: Jarruista vielä!KIIRE

Viesti Kirjoittaja iitakori »

No ne jarrujututut. Etupään jarruissa on ne pikkuputket- jakumit aikalailla tärkeässäasemassa. Uusiminen ju voitelu auttaa useinkin. Hihnat takapäässä on mittauksen ja harkinnannan varassa, Itsellä vuoti stefa hieman, ja aina katsastussetä nikotteli. No helppoa se oli, ulommainen stefa vaihtoon ja sillä siisti, Koneen alustakumit teetätti hetkisen töitä. Espanjassa ulkona ja rantahietikolla, paikallinen autoverstas uhkaili koneennostolla ja melkoisella rahalla. Ja loppuviimeksi, maalaisjärjellä ja tunkinavulla homma oli tunnissa selvä. Kevätterveisin Iikori!
Vastaa Viestiin