Moottoriöljy 6.2d
Moottoriöljy 6.2d
Jokapaikasta löytyy kehotuksia moottoriöljyksi kesällä 15w-40 ja talvella 10w-30, ja bumbakin tuota 15w-40 öljyä on käyttänyt ympäri vuoden. Mutta, mulla olis kysymys mobil delvac xhp extra 10w-40 öljyn soveltuvuudesta vanin koneeseen, mitä raati sanoo? http://www.mobil.com/Finland-Finnish/Lu ... 10w-40.pdf Sattuu vaan olemaan ko öljyä n.30litraa tallissa, uskaltaako laittaa koneeseen?
Gmc vandura 6.2 -88
Re: Moottoriöljy 6.2d
Mulla on prätkässä Delvaccia ja hyvin on toiminu, tosin oon kyllä pitäny vaihtovälinä n.4000 kilometriä. Normaaleilla mopo-öljyillä ajais +10tkm. Halvemmaksi toi systeemi silti tulee.
Ajattelin omaan nakuvasaraan ainakin seuraavaksi laittaa Delvaccia jossei joku nyt heitä jotain todella maailmaa mullistavaa tietoa tähän!!
Ajattelin omaan nakuvasaraan ainakin seuraavaksi laittaa Delvaccia jossei joku nyt heitä jotain todella maailmaa mullistavaa tietoa tähän!!
Re: Moottoriöljy 6.2d
Mitä delvaccia? Sitä on pirun montaa eri laatua, toihan on vaan yleisnimitys... Jokunen tuntemani motoristi käyttää 10w-30 delvaccia pyörissään ilman ongelmia. Eli mineraali pohjasta öljyä. Mutta kun toi on ilmeisesti synteettis-pohjasta tuo xhp extra 10w-40 niin siksi tätä kyselen.
Gmc vandura 6.2 -88
Re: Moottoriöljy 6.2d
En nyt tähän hätään muista...Pitänee katella kun käyn seuraavan kerran tallilla.
Re: Moottoriöljy 6.2d
Mineraali öljyt kuuluu paistin pannulle
tää se on mukava ikuisuus kysymys.....kuka käyttää mitäkin....mutta vuodesta 80 ja jotain olen kendaalia käyttäny kaikissa autoissa pyörissä ym minne itelleni olen ölpät vaihtanu ja hyvin toimii ja pelittää
se ei ole se halvin mutta toimivin....ja pitkässä juoksussa tiedä vaikka olis halvempaakin koska vaihtoväli ei ole sama kun noilla mineraali tärpäteillä
ääni kendaalille 
Chevy antaa kaiken elämänsisällön armottomasta v*tutuksesta orgasmeihin.
Re: Moottoriöljy 6.2d
Ei se nyt ihan huonoa ainakaan voi olla.Meillä raskaassa kalustossa kaikissa käytetään tota.Ei kun koneeseen vaan.
riisseli vani ja aina kädet mustana
nyt vielä bensaki ja aina vaan mustemmat kädet
nyt vielä bensaki ja aina vaan mustemmat kädet
Re: Moottoriöljy 6.2d
Minä oon halvinta mitä löytyy yleensä aina käyttänyt (Teboilin monitraa tai Nesteen maatalouden yleisöljyä) ... Luulisin että on mineraaliöljyä, ja jotain 10 ja 30 siinä myös lukee...
Ei oo yhtään konetta tiettävästi multa öljyjen takia hajonnut.
Ei oo yhtään konetta tiettävästi multa öljyjen takia hajonnut.
Re: Moottoriöljy 6.2d
Viikonloppuna ois ajatuksena vaihtaa öljyt, ja jos ei nyt sitä ennen kukaan anna kieltävää vastausta niin laitan nuo 10w-40 ölpät koneeseen, jos ei talvi olis näin liki niin öljynä olis tuo 15w-40... Onkos kukaan lurauttanut sitä X1R:rää tai jotain vastaavaa töhnää tollaseen jenkkiriiseliin? Ite sitä piruuttani koitin edelliseen "autoon" (saab) ja ajotietämätönkone kertoi kulutuksen pudonneen n.0.5litraa satasella kun mömmö oli muutaman satakilsaa saanut koneessa vaikuttaa. Hiukan arveluttas sitä tonne malmikasan mottiin tunkea?!
Gmc vandura 6.2 -88
Re: Moottoriöljy 6.2d
Mopossa on pyöriny 15-40w MX Delvaccia. Tiedä sitten käykö kiisseli-autoon? Kokeilemallahan se selviää...ikilika kirjoitti:Mitä delvaccia? Sitä on pirun montaa eri laatua, toihan on vaan yleisnimitys... Jokunen tuntemani motoristi käyttää 10w-30 delvaccia pyörissään ilman ongelmia. Eli mineraali pohjasta öljyä. Mutta kun toi on ilmeisesti synteettis-pohjasta tuo xhp extra 10w-40 niin siksi tätä kyselen.
Re: Moottoriöljy 6.2d
En kyllä huomannut mitään vaikutusta X1R:lä vaikka sitä oon jonkin aikaa käyttäny(n.10000km) Liekkö vaikutus korvien välissäikilika kirjoitti:Viikonloppuna ois ajatuksena vaihtaa öljyt, ja jos ei nyt sitä ennen kukaan anna kieltävää vastausta niin laitan nuo 10w-40 ölpät koneeseen, jos ei talvi olis näin liki niin öljynä olis tuo 15w-40... Onkos kukaan lurauttanut sitä X1R:rää tai jotain vastaavaa töhnää tollaseen jenkkiriiseliin? Ite sitä piruuttani koitin edelliseen "autoon" (saab) ja ajotietämätönkone kertoi kulutuksen pudonneen n.0.5litraa satasella kun mömmö oli muutaman satakilsaa saanut koneessa vaikuttaa. Hiukan arveluttas sitä tonne malmikasan mottiin tunkea?!
Re: Moottoriöljy 6.2d
Mulle on ehrotettu että Mobil Delvac 10w-30 kesät talvet! ja semmoset laitan itekki koneeseen kuhan saan ensin pohjan kuntoon!
Re: Moottoriöljy 6.2d
Mulla on ollu bensoissa ja dieseleissä ja mopossakin 15-40w MX Delvaccia ja hyvin on pelannu ja ennenkaikea ne on pysyny koneessa. Hyvää öljyä,ostan aina se 20l pöntön kerralla,saa rasvat useampaan kulkineeseen.