350tbi oire?

Ruiskukoneiden keskustelut
SpecOps
Viestit: 20
Liittynyt: 11 Marras 2009, 18:14
Paikkakunta: juankoski

350tbi oire?

Viesti Kirjoittaja SpecOps »

mitähän lähtisin purkamaan/vaihtamaan kun vanissa jää tyhjäkäynti turhan korkeaksi, ihan niinkuin rikastus jäisi päälle, joskus hyvin harvoin kun ajaa oikein lämpimäks niin hörpöttää jo melkein sopivaa tyhjäkäyntiä, mutta suurimmaki osaksi laulaa vähän turhan kovasti? ei toki kuitenkaan ihan kierrokset tapissaan, mutta kuitenkin varsinkin jos se rikastus jää päälle niin ihan ylimäärästä bensoo vaan palaa koko ajan:P vai voisko se tyhjäkäyntipotikka olla särki? :)
yksikin kolhu niin olen pilalla..
Fuller
Viestit: 390
Liittynyt: 07 Syys 2011, 10:13
Paikkakunta: Renko

Re: 350tbi oire?

Viesti Kirjoittaja Fuller »

Voisit ensin kokeilla puhdistaa kaikki imupuolen osat ja ilmakanavat, huohotinhöyryjen aiheuttama likaantuminen ja osien jumittuminen voi olla yksi syy.
Esimerkkinä puhdistusaineista on tämä Suomen Kaasutinexpertti Oy:n myymä tuote.
http://www.kaasutinexpertti.fi/shopultr ... .php?p=748

Ennenkuin vaihdat IAC-ventiilin uuteen, olisi vanhan toiminta testattava. Mahtaisiko jollain palstalaisella olla ohjeet ja arvot ?
lolkero
Viestit: 50
Liittynyt: 10 Tammi 2012, 09:06
Paikkakunta: Siuntio

Re: 350tbi oire?

Viesti Kirjoittaja lolkero »

Eikös voisi kokeilla vaan nakkaa tepseliä irti siitä iac anturista ja katsoa muuttuuko käynti? Imuvuodotkin kannattaa varmaan tarkistaa,esim tbi:n pohjatiiviste+alipaineletkut..
Fuller
Viestit: 390
Liittynyt: 07 Syys 2011, 10:13
Paikkakunta: Renko

Re: 350tbi oire?

Viesti Kirjoittaja Fuller »

Ei pysty IAC-venttiilin toimintaa tuolla lailla tarkistamaan. IAC = Idle Air Control, tyhjäkäynnin ilmaventtiili. Jos otat liittimen irti, lakkaa auto käymästä, ellet avaa kaasuläppää. Eipä tuo tilanne silloin kerro mistään sen enempää, paitsi että tulee vikakoodi toimimattomasta IAC-venttiilistä.
lolkero
Viestit: 50
Liittynyt: 10 Tammi 2012, 09:06
Paikkakunta: Siuntio

Re: 350tbi oire?

Viesti Kirjoittaja lolkero »

Totta puhut,ei taas järki kulkenut :D
SpecOps
Viestit: 20
Liittynyt: 11 Marras 2009, 18:14
Paikkakunta: juankoski

Re: 350tbi oire?

Viesti Kirjoittaja SpecOps »

joo, kyllä se nostaa kierroksia kun ilmastointi on päällä... se voi tietysti olla joku ilmavuoto, täytyy ruveta joku kaunis päivä tutkimaan letkuja että onko mahdollisia vuotoja... paljonko lie normi tyhjäkäynti kierrokset tuossa koneessa normaalisti on lämpimänä?
yksikin kolhu niin olen pilalla..
*Newman*
Viestit: 2
Liittynyt: 23 Loka 2012, 16:21

Re: 350tbi oire?

Viesti Kirjoittaja *Newman* »

Olisi mukavaa jos vian löytymisen jälkeen tieto tänne.
IAC-venttiili -tyhjäkäynnin säätöventtiili on usein hukannut tiedon, varsinkin jos akku tyhjä tai akun kaapeli ollut irti.
TÄMÄ osa siis sijaitsee ruiskun rungossa (se kaasutinta muistuttava mötikkä)


Vaatii aivoille (ECM) uudelleen "opettamisen".

Alla ihan HYVIÄ ohjeita: http://www.handen.us/caprice/iac.html


Todella hyviä havaintokuvia ja paljon muuta

http://www.handen.us/caprice/first.html
Vastaa Viestiin