Astro päästö- ja käyntiongelmaa

Ruiskukoneiden keskustelut
toyopet
Viestit: 67
Liittynyt: 01 Kesä 2005, 18:10
Paikkakunta: Äijälä, Keski-Suomi
Viesti:

Astro päästö- ja käyntiongelmaa

Viesti Kirjoittaja toyopet »

Joo, samaa sivuavia aiheita näkyy olevan mutta ei kai se keskustelupalstalla haittaa vaikka uuden aloittaa...

Itse itseäni lainataten:
toyopet kirjoitti:Minulla oli viime kesänä vähän samantyylisiä oireita.
Tai ensin alkoi sellaisella tasakaasu nypytyksenä, muuten pelasi ihan OK mutta tasakaasulla hyppelehti. OD-vinkit oli, että EGR saattaisi vuotaa ja aiheuttaa tuon. Lähdettiin kesälomareissulle ja Tukholmasta eteläänpäin moottoritiellä veti ihan kohtuullisesti mutta tasakaasulla oli jo melko järkyttävää loikkaa ja isommillakin kierroksilla (vauhtia +120km/h) tuntui jo epätasaisuutta käynnissä.
Seuraavalla leirintäalueella tulppasin sen EGR:n ja tasakaasunyppiminen jäi kyllä pois mutta vajaa sata km eteenpäin SES-valoa sitten herjasi. Koodina 44 eli laihalla kävi. Sen kyllä huomasikin liikkeelle lähdöissä ja kiihdytyksissä, sai aika kevyesti painella kaasua mutta tasavauhdissa nyt sitten pelasi nätisti (~80km/h). Tarkistin vielä EGR:n tulppauksen ja se oli ok.
Isolla sillalla Ruotsin ja Tanskan välillä taas heitti SES-valon päälle ja tuntui, että meno loppuu siihen mutta päästiin maihin ja siellä Tanskan puolella olikin melkomoinen liikenneruuhka ja 30-50km/h madellessa SES-valo häipyi itsekseen ja kone kävi nätisti. Käytiin Legolandissa ja jatkettiin pohjoiseen Tanskaan tai ensin länsirannikolle. Siellä kurkistin vielä konehuoneeseen ja totesin, että tyhjäkäynnillä toisesta suuttimesta ei tule juuri mitään ja isommilla kierroksillakin pisaroi (apumiehen puoleinen). En sitten asian antanut haitata vaan ajeltiin loppumatka kotia kohti nätisti. Ruotsissa oltiin yhdellä levikkeellä yöllä parkissa ja oli vähän viileämpää. Silloin meinasi olla hankaluuksia päästä liikkeelle, kone kyllä lähti käyntiin ja kävi tyhjäkäyntiä mutta kaasua ei meinnannut kylmänä sietää yhtään. Päästiin kumminkin ja kotiinkin asti.
Tilasin uudet suuttimet ja tiivistesatsit. Uusilla suuttimilla ei käynyt ollenkaan mutta tarkemmin todettuna, ne onkin väärät, en tiedä mihin malliin. Oikealla numerolla tilattu ja tilausvahvistuksessakin oikeat numerot mutta itse suuttimissa väärät. No ne jäi palauttamatta ja ovat tuolla jossain. En löytänyt mistään muuten selvitystä, mihin ne kävisi. Sama runko mutta tulee ihan lorottamalla läpi bensa näistä.

Mutta joo mikään ei tuntunut auttavan joten tankki alas ja pumppu vaihtoon. Ei siinä pumpussa kyllä sitten vikaa ollut mutta tulipahan vaihdettua. Pumpun ja bensaputken välissä on ~5cm mittainen kumiletkun pätkä ja se oli halki. Paineet karkasivat siitä siis tankkiin. Silloin kun bensaa oli enemmän niin se toimi ehkä vähän paremmin kuin tyhjällä tankilla mutta toimi joka tapauksessa riittävästi kotiin asti.

Ai niin, uudet tiivisteet suuttimen rungon ja TBI-rungon välissä siellä alapäässä eli ne pienemmät O-renkaat kestivät parisen viikkoa. Samat oireet ja kun otin suuttimen irti oli se 0-rengas ihan muhjua siellä välissä. Vanhat tiivisteet takaisin ja kulki taas.
Mutta päästöt:
CO 5,80 ja HC 887 muut OK.


Viime vuonna auto meni päästöjen osalta läpi mutta nyt ei siis mene pakokaasujen osalta hyväksyttävästi läpi.

Sen verran dataa saatiin ulos, että lämpötila-anturi ei nostanut näyttöään yhtään auton käydessä ja ECM luulee auton käyvän laihalla (uusi lambda vaihdettu viime kesänä). Uusi lämpöanturi on vaihdettu (koneen etuosaan, termarin viereen) ja toimenpiteiden seurauksena nyt vaikuttaisi, että ei käy rikkaalla, ei ainakaan samalla lailla bensa haise kuten aiemmin. Tämähän ei ole vähäpäästöinen eli pakokaasutesti tehdään tyhjäkäynnillä.
Tässä siis vähän historiaa, jos joku jaksoi lukea. Toivottavasti, siinä oli ongelmakohtia.

Nyt testasin vielä EGR:ää ja kun kone on lämmin ja osakaasua tarjoilee, niin käynti huononee hädin tuskin käy, rykii ja kakoo. Kun ottaa EGR:n kellolta ap-letkun irti käynti tasoittuu normaaliksi. Ja jos käsin vetää kelloa/venttiiliä auki tyhjäkäynnillä, niin kone liki sammuu.
Mutta jos olen EGR:n toiminnan ymmärtänyt oikein, niin sillä ei pitäisi olla mitään merkitystä katsastuksessa mitattaviin pakokaasupäästöihin?

Ja nythän ei tosiaan tiedä menisikö se päästöistä läpi vai ei, pieni ongelma.
Nyt ei enää oma järki riitä, mitähän tekisin seuraavaksi?
Saikos leima pitkäksi mennyttä ja katsastuksessa hylättyä ajoneuvoa ajella kotoa korjaamolle ilman tarralappuja vai olisiko kellään JKL-ÄKI suunnalla helposti siirrettävää pakokaasutesteriä? :D
:)

Rautalangan vääntäjä
Kylmä-Mika
Viestit: 715
Liittynyt: 09 Marras 2009, 21:00
Paikkakunta: Konnevesi

Re: Astro päästö- ja käyntiongelmaa

Viesti Kirjoittaja Kylmä-Mika »

Saat ajaa korjaamolle, jos vain on sovittu aika... Tarkistavat sen jos kärähdät.

Tulppaa egr, ei vaikuta päästöihin koska kiinni tyhjäkäynnillä. Olet varmaan jo tarkistanu kaikki suuttimet ym...

Tuolla faq osiossa on noista antureista tps, map ym csit kgb ja fbi :lol:

Muoks... Onko katti paikallaan vai heitetty jorpakkoon. Omasta vanhasta pikkumustasta katti oli pois ja päästöt oli katsastusmiehen mukaan todella hyvät. :lol:
Midvanners
toyopet
Viestit: 67
Liittynyt: 01 Kesä 2005, 18:10
Paikkakunta: Äijälä, Keski-Suomi
Viesti:

Re: Astro päästö- ja käyntiongelmaa

Viesti Kirjoittaja toyopet »

Joo, kyllä nuo suuttimet näyttää silmämääräisesti ihan oikeanlaisesti ruikkivan.


Katti on paikallaan mutta osa sisuskaluista pääsi viime kesänä karkuun :shock:
Tässähän pitää katti olla vaikka ei vähäpäästöinen olekaan.

Kai se olisi käytävä jossain testerillä tuon kanssa.
:)

Rautalangan vääntäjä
Kylmä-Mika
Viestit: 715
Liittynyt: 09 Marras 2009, 21:00
Paikkakunta: Konnevesi

Re: Astro päästö- ja käyntiongelmaa

Viesti Kirjoittaja Kylmä-Mika »

Oma exä oli 90 vuosimallia ja eivät edes kattia sieltä katelleet, kun meni päästöistä niin hyvin läpi.

Mulla on tuossa irtoruisku imusarjoineen tallissa, siinä on kaikki anturitkin kiinni. Sillähän voi testata mitä tapahtuu ja onko vikapuoli siinä.
Midvanners
toyopet
Viestit: 67
Liittynyt: 01 Kesä 2005, 18:10
Paikkakunta: Äijälä, Keski-Suomi
Viesti:

Re: Astro ja EGR

Viesti Kirjoittaja toyopet »

Kylmä-Mika kirjoitti:Oma exä oli 90 vuosimallia ja eivät edes kattia sieltä katelleet, kun meni päästöistä niin hyvin läpi.

Mulla on tuossa irtoruisku imusarjoineen tallissa, siinä on kaikki anturitkin kiinni. Sillähän voi testata mitä tapahtuu ja onko vikapuoli siinä.
Kattivaatimus riippuu vähän siitä, mitä otteessa lukee.

Ei taida viitsiä koko ruiskua vaihtaa. Happianturia voisi kokeilla vielä kaiken varalta vaikka nyt saattaisikin mennä päästöistä läpi tuon lämpöanturin vaihdon jälkeen.

EGR:n toimintaa tuossa pohdiskelin ja vähän tuolta chiltonin kirjastakin tutkailin. Siinä voi olla ongelmana se, että kara liikkuu vähän turhan jähmeästi ja vaikka käsky tulee kompuutterilta katkaista alipaine ja alipaine katkeaa, niin kello ei palaudu takaisin kiinni asentoon vaan jää kellumaan. Tämän nimittäin huomasi, kun kone alkaa rykiä ja sitten ottaa alipaineletkun irti. Kakominen jatkuu jonkin aikaa mutta sitten pikkuhiljaa normalisoituu.
TUolla kellon sisällä pitäisi vissiin olla jonkinlainen paineenvapautus ilmareikä (chiltonin kirjassa on tälläinen kaaviokuva) ja nyt kun näitä olen mielessäni pyöritellyt, niin tuo vaikuttaisi järkeenkäyvältä. Eli se ei saa ilmaa tarpeeksi nopeasti kelloon takaisin, kun ap loppuu ja venttiili jää auki, vaikka pitäisi olla kiinni.

Ei siis päästöihin ongelmaa. Päästöjen suhteen happianturi tulkitsee seoksen olevan laihalla vaikka todellisuudessa niin ei ole, joten ongelmakohta voisi olla siinä anturissa vaikka se viime kesänä on uusittu. Sen uusimisen jälkeen auto kuitenkin oli ajossa nykimisvaivasta huolimatta ja sitten se kävikin ihan oikeasti laihalla (yhdellä suuttimella) bensapaineiden puuttumisen takia.

Voisiko olla mahdollista, että lambda olisi vioittunut?
Olenkohan edes oikeilla jäljillä näissä päättelyissä?
:)

Rautalangan vääntäjä
Kylmä-Mika
Viestit: 715
Liittynyt: 09 Marras 2009, 21:00
Paikkakunta: Konnevesi

Re: Astro päästö- ja käyntiongelmaa

Viesti Kirjoittaja Kylmä-Mika »

Jos sulla ei lue otteessa vähäpäästöinen niin sitten voi katin ottaa pois, tai ei ole merkintää katista...

Eihän tuo lambda paljoa maksa vaikka sen vaihtaakin
Midvanners
toyopet
Viestit: 67
Liittynyt: 01 Kesä 2005, 18:10
Paikkakunta: Äijälä, Keski-Suomi
Viesti:

Re: Astro päästö- ja käyntiongelmaa

Viesti Kirjoittaja toyopet »

Otteessa lukee jotain "auto varustettu katalysaattorilla, käytettävä lyijytöntä polttoainetta".
Ei siis ole vähäpäästöinen mutta katti tai käytännössä sen kuoret on oltava paikoillaan.
:)

Rautalangan vääntäjä
toyopet
Viestit: 67
Liittynyt: 01 Kesä 2005, 18:10
Paikkakunta: Äijälä, Keski-Suomi
Viesti:

Re: Astro lambda

Viesti Kirjoittaja toyopet »

Kysymys labmdasta/happianturista: eihän siellä rei'itetyn anturipään sisällä kuulu olla mitään metallinmurusia?
Tuolla nimittäin on kuin hiekanjyviä ja kun sitä heiluttelee ja tarkemmin yrittää katsella, näyttää siltä kuin se joku siellä sisällä olisi hajonnut kappaleiksi.
:)

Rautalangan vääntäjä
Fuller
Viestit: 390
Liittynyt: 07 Syys 2011, 10:13
Paikkakunta: Renko

Re: Astro päästö- ja käyntiongelmaa

Viesti Kirjoittaja Fuller »

Ne eivät ole hiekanjyviä, vaan zirkoniumdioksidikiteitä. Ainetta jota käytetään happitunnistimen valmistuksessa.
Ei näiden kiteiden ole tarkoitus irrallaan olla, kyllä anturi on työtuntinsa tehnyt.
Happitunnistimilla on yleeensäkin rajallinen käyttöikä, ts. ne eivät toimi iänkaiken.
N. 160 000 km:n jälkeen niiden toiminta alkaa hidastua. Vanhemissa moottoreissa, joissa on yksi anturi, järjestelmä ei ole niin kovin tarkka ja usein happianturi palvelee tyydyttävästi läpi auton käyttöiän.
Uudemmat, kahdella anturilla toimivat, tarkemmin seoksen säätävät järjestelmät ovatkin jo tarkempia myös happitunnistimen kunnosta.
toyopet
Viestit: 67
Liittynyt: 01 Kesä 2005, 18:10
Paikkakunta: Äijälä, Keski-Suomi
Viesti:

Re: Astro päästö- ja käyntiongelmaa

Viesti Kirjoittaja toyopet »

Fuller kirjoitti:Ne eivät ole hiekanjyviä, vaan zirkoniumdioksidikiteitä. Ainetta jota käytetään happitunnistimen valmistuksessa.
Ei näiden kiteiden ole tarkoitus irrallaan olla, kyllä anturi on työtuntinsa tehnyt.
Happitunnistimilla on yleeensäkin rajallinen käyttöikä, ts. ne eivät toimi iänkaiken.
N. 160 000 km:n jälkeen niiden toiminta alkaa hidastua. Vanhemissa moottoreissa, joissa on yksi anturi, järjestelmä ei ole niin kovin tarkka ja usein happianturi palvelee tyydyttävästi läpi auton käyttöiän.
Uudemmat, kahdella anturilla toimivat, tarkemmin seoksen säätävät järjestelmät ovatkin jo tarkempia myös happitunnistimen kunnosta.
Sellainen tuntuma oli, että ei tuo ihan normaalia ole mutta en nyt ihan varmaksi veikannut, kun muistelin kanssa jotain kiteitä sen sisältävän.

No täytyy käydä anturikaupassa vaihteeksi.
Tällä lambdalla on ajettu 5-10tkm se aiempi saattoi olla jopa alkuperäinen.
:)

Rautalangan vääntäjä
Fuller
Viestit: 390
Liittynyt: 07 Syys 2011, 10:13
Paikkakunta: Renko

Re: Astro päästö- ja käyntiongelmaa

Viesti Kirjoittaja Fuller »

Jos noin nopeasti hajoaa niin laatu ei ole ihan kohdallaan. Toivottavasti kuitti on tallella, nimittäin tuolla ajomäärällä on myyjän / maahantuojan virhevastuun alainen tuote. Edellyttää kyllä etä ostopäivästä on alle vuosi, se on yleensä varaosien aikaraja.
toyopet
Viestit: 67
Liittynyt: 01 Kesä 2005, 18:10
Paikkakunta: Äijälä, Keski-Suomi
Viesti:

Re: Astro päästö- ja käyntiongelmaa

Viesti Kirjoittaja toyopet »

Jees,

uusi lambda paikoillaan ja auto on katsastettu. CO 0% ja HC 52.
Meinasin jo, että eihän se läpi mene katsastuksesta, kun konttorille mennessä sytytti SES-valon.
No koodina oli tällä kertaa 32 eli EGR:n ongelmia, mikä ei nyt yllätä, kun se on tulpattu pois käytöstä. Täytyy vielä katsoa kopan alle, että muistinko laittaa kuitenkin piuhat paikalleen.
Jarrut tuli kehittyä hiukan liian lähelle mutta täytyy käydä vähän hölläämässä.

Tulkaa auttamaan, jos näätte tuon mustan hirvityksen tien laidassa viikonloppuna välillä JKL-PK-seutu. :D
:)

Rautalangan vääntäjä
Vastaa Viestiin