Jokohan se nyt olis finaalissa.Syksyllä vähän pelotteli jo kun ei löytynyt vetoja kylmään laatikkoon pitkän seisonnan jälkeen.Silloin epäiltiin kondenssivettä suodattimessa ja selvis öljyn/suodattimen vaihdolla.Autohan oli parikin talvea vain sillointällöin koeajossa että hyvinkin on vettä voinut tulla.
Nyt kävi silleen että muutama kilsa ennen maalia tuntui niinkun olis menny joku helvetin iso vaihde päälle.Arvelin että turbiini jumittui silloin.(lukkoa tässä ei ole).No sitä ennen olin ajanu rekkakolonnan perässä 50-60 kmh 15 kilsan matkan mutkaisella tiellä enkä huomannut mitään kummallista(muuta kuin aavistus seuraako tästä hyvää).
Sitten melkein jo kotona ja risteyksestä ulos niin hädin tuskin kakkosella sai vauhtia kerättyä.Pihaan kun piti tulla niin loivaa mäkeä ei enää noussut millään vaihteella eikä sen paremmin tahtonut alaspäin lähteä pakilla.
Pitkän aikaa mietin hinaustakin mutta sitten kovilla kierroksilla,ehkä n. 4000rpm sai houkuteltua sen liikkeelle ja kyllä se taas kiinni otti kunhan auton massan sai ensin kiihdytettyä.
Jossain vaiheessa myös tärytti autoa paikallaan ollessa mikä hyvänsä vaihde päällä,paitsi P,ja kuului kahiseva,hiekkapaperimainen ääni.
Voisko siinä olla mitään "pienempää" vikaa kuin turbiini? En enää oikein jaksa uskoa että se olis öljynvähyydestäkään kiinni kun ei tuo ole ainakaan ulospäin vuotanut yhtään..eikä varmaan viallinen governori ihan näin konkreettisesti vaikuta..ja vetolevyn pultit ehjät-mihkä ne sieltä katois jos on kerran kunnolla laitettu
Hommaa tietenkin hidastaa se että pihalla olis laitettava.Samoin pitäis ottaa se riski että kun lähetän turbiinin korjaamolle,vasta avauksen jälkeen selviää onko viallinen eli lasku tulee jokatapauksessa.