Astro -90 digi mittaristo sekosi!?

Täällä keskustellaan sähköistä, valoista jne.
Kari93
Viestit: 14
Liittynyt: 19 Helmi 2013, 19:23

Astro -90 digi mittaristo sekosi!?

Viesti Kirjoittaja Kari93 »

Elikkäs tähän mennessä toiminut moitteettomasti lukuun ottamatta ajetun kilometri määrän näyttöä. eile illalla aloin tutkia akun vieressä/takana olevia johtoja, putsasin maapisteitä ja tulipellissä olevan virtapisteen?? mihin tulee suoraan akulta paksuhko johto ja siitä lähtee monta pienempää johtoa eteen päin. sekä katselin ratin alla olevia johtoja sekä vaihdoin muutaman sulakkeen kun oli palanut.
tänä aamuna käynnistin auton niin näytti että öljyn paineita ei olisi no annoin auton olla ja nyt tässä illan aikana käynnistin uudelleen niin mittaristo näytti että p.tankki on tyhjä (2/3 tankillista bensaa), ei lataisi akkua ( mittasin ni laturi lykkää akulle 14,6v), moottorin lämmöt tapissa(auto kävi tyhjäkäynnillä n. 5min ( ei mahdollista), öljyn paineet melkeinkä nollassa ( ei mitattu vielä. ja kaikki mittaristo viat tulleet eilisen jälkeen.
voisikos vika olla mittariston tinauksissa, johtonipussa mikä menee akun takaata tulipellin lävitse vai missä?

onki jollain tullut samanlaista ongelmaa vastaa? ja olisin kiitollinen ideoista mistä voisi olla apua vian etsinnässä, kiitos etukäteen.
Kapu
Viestit: 1106
Liittynyt: 24 Huhti 2004, 09:38
Paikkakunta: Ulvila, Boston
Viesti:

Re: Astro -90 digi mittaristo sekosi!?

Viesti Kirjoittaja Kapu »

Astron digimittari on kuuluisa noista sähköongelmista.

Jostain ehjä tilalle, tai sitten itse tinaamaan joka juotos uusiksi.
VTCF ry jäsen 532
West Vanners
EZ-Vanners of Mass

Chevrolet Express "Lunavan" 1997
Redneck
Viestit: 47
Liittynyt: 09 Marras 2011, 15:13
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Astro -90 digi mittaristo sekosi!?

Viesti Kirjoittaja Redneck »

Tuolla saattaisi löytyä jotain apuja sähköongelmiin ja muuhunkin, en oo montaa Astronauttia nähnyt missä ei digitaalit sekoilisi.

http://www.astrosafari.com/viewforum.ph ... 03166b1001
They say the best thing to do when you see trouble coming, call 911. I believe it's quicker to call 357.
Kari93
Viestit: 14
Liittynyt: 19 Helmi 2013, 19:23

Re: Astro -90 digi mittaristo sekosi!?

Viesti Kirjoittaja Kari93 »

Mittaristo korjautui ihan vahingossa kun vaihdoin vanhan rikkinäisen akun tilalle uuden vähän käytetyn akun ja nyt mittaristo näyttää kaiken ihan oikein. elikkäs taitaa toi tikidigi mittaristo kuuluu niihin harvinaisiin ehjiin mittaristoihin (ainakin toistaiseksi :D:D ).
Vastaa Viestiin