jarrut huutaa !

Alakerran jutuista jutellaan täällä

alaskan pete
Viestit: 32
Liittynyt: 31 Joulu 2011, 03:58
Paikkakunta: tampere

jarrut huutaa !

Viesti Kirjoittaja alaskan pete »

Peruuttaessa pihasta kuuluu ihan hullun kovaa kiljumista. Eteenpäin ajaessa kanssa lisääntyvässä määrin. Ääni loppuu kun painaa jarrua.
Kuulostaa erittäin ison linnun pesältä auton alla. Alkaa kiusaantua.
Onko tietoa onnistuuko kotikonstein (taito rajottuu erilaisiin CRC pohjaisiin pulloihin) helpotus. En tiä yhtään mihin sitä kannattaisi laittaa. Auto meni just leimasta läpi, katsastusmies sanoi että vaikka ääni on paha niin jarrut toimii eikä levyissä näkynyt mitään erikoista.

G20 -91 van.
Fuller
Viestit: 390
Liittynyt: 07 Syys 2011, 10:13
Paikkakunta: Renko

Re: jarrut huutaa !

Viesti Kirjoittaja Fuller »

Katsastuksen läpäisy ei sinällään kerro vielä mitään. Olen pajahommissa vaihtanut monet täysin loppuunajetut jarrupalat, ja asiakkaan hämmästys oli aina suuri, jos auto oli juuri katsastettu.

Mutta asiaan, jarrujen kiljuminen johtuu pääsääntöisesti eri komponenttien resonoinnista, jonka hillitsemiseen on joitain keinoja:
- Uusien komponenttien vaihto
- Eteen jarrupalojen takapuolelle värinänvaimennuslevyt
- Eteen jarrupalojen taakse värinää vaimentavaa ainetta.
Tässä viimeksi mainitussa, Suomen Kaasutinexpertti Oy:llä on loistava tuote, joka kestää kuumaa eikä valu. Linkin takana aiheesta myös hyödyllistä infoa.
http://www.kaasutinexpertti.fi/shopultr ... g.php?c=82
alaskan pete
Viestit: 32
Liittynyt: 31 Joulu 2011, 03:58
Paikkakunta: tampere

Re: jarrut huutaa !

Viesti Kirjoittaja alaskan pete »

Kiitos ! Jarrupalojen vaihdolla mennään eteenpäin. Luottokorjaamo A.K Saariset hoitaa. Parasta autohuoltoa Tampereella. Samassa rakennuksessa toimii South West Trade joten osat löytyy ja hinta on kohdallaan.
Vastaa Viestiin